Starosta Marcin Bednarz oraz kierownik ośrodka Joanna Marusik przywitali rodaków chlebem i solą. Starosta Marcin Bednarz oraz kierownik ośrodka Joanna Marusik przywitali rodaków chlebem i solą.

Pierwsi rodacy już w Środzie

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Ośrodek adaptacyjny dla repatriantów w naszym mieście już przyjął pierwszych mieszkańców. W czwartek 7 czerwca do Środy przyjechały 22 nowe osoby.

Powstanie ośrodka w Środzie możliwe było dzięki rządowemu programowi „Powrót do domu”. Średzkie Stowarzyszenie Edu XXI wygrało konkurs na prowadzenie takiego miejsca w naszym mieście. Jego siedzibą jest budynek dawnego hotelu przy ul. Brodowskiej, który niedawno zakupiła spółka Szpital Średzki. Kierownikiem ośrodka jest Joanna Marusik, a koordynatorem Jerzy Kwintkiewicz. Na prowadzenie obiektu Środa otrzymała z budżetu państwa blisko 4 miliony złotych.
Nowi średzianie przybyli z Kazachstanu. Dorobek swojego życia spakowali zaledwie w kilka walizek, by 7 czerwca rozpocząć nowe życie właśnie w naszym mieście. Będą się tutaj uczyć i pracować, a przez najbliższe 6 miesięcy hotel będzie ich domem. Do 22-osobowej grupy już niebawem dołączy prawie sto osób, między innymi także z Gruzji i Ukrainy. Łącznie w ciągu najbliższych 2 tygodni do Środy ma przyjechać ponad 100 repatriantów. Władze Środy i powiatu liczą, że ponad połowa mieszkańców ośrodka pozostanie na zawsze w naszym powiecie i okolicy.
Razem z repatriantami, którzy zamieszkają na razie w ośrodku, przyjechało również 15 osób, które wybrały Środę już na stałe miejsce zamieszkania. Miały one okazję zapoznać się z naszym miastem w marcu, kiedy 50-osobowa grupa z ośrodka w Pułtusku przebywała w Środzie na zaproszenie władz gminy i powiatu.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.