Fot. Znany duchowny przypomniał wydarzenia na Kresach. Fot. Znany duchowny przypomniał wydarzenia na Kresach.

Isakowicz-Zaleski o Kresach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ubiegły piątek w Nowym Mieście i Środzie odbyły się otwarte spotkania z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim pt. „Przemilczane ludobójstwo na Kresach”.

W piątek w Ośrodku Kultury zebrało się kilkadziesiąt osób, głównie starszych, które zechciały wziąć udział w spotkaniu z jednym z najbardziej medialnych duchownych w kraju. Zanim jednak to nastąpiło, przybyli obejrzeli dwudziestominutowy film „Zapomnij o Kresach”, w którym wypowiadali się ocalali z dramatycznych wydarzeń, jakie pod koniec II wojny światowej miały miejsce na Wołyniu. Następnie o ich powodach oraz skutkach opowiedział ks. Isakowicz-Zaleski, który przypominał swoje słowa (wykorzystane również jako motto głośnego filmu Wojciecha Smarzowskiego), że „Kresowian zabito dwukrotnie. Po raz pierwszy siekierą, po raz drugi zapomnieniem”.

Dzięki takim spotkaniom (tego samego dnia duchowny gościł w Nowym Mieście) ofiary ludobójstwa na Kresach zmartwychwstają przynajmniej w naszej pamięci.

Szymon

Dziennikarz z wykształcenia i z zawodu. W GPŚ odpowiada przede wszystkim za sport, ale udziela się także w innych działach. W polu jego zainteresowań znajdują się również muzyka, literatura i historia. 

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – s.hamela@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.