Marcin Nowak, koordynator projektu sprowadzenia do Środy repatriantów (pierwszy od lewej) z jedną z kazachskich rodzin. Marcin Nowak, koordynator projektu sprowadzenia do Środy repatriantów (pierwszy od lewej) z jedną z kazachskich rodzin.

Środa będzie ich domem?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od wielu tygodni głośno jest o repatriantach – potomkach Polaków zesłanych na wschód w okresie II wojny światowej lub tuż po niej. Władze samorządowe naszego miasta zabiegają o sprowadzenie kilkudziesięciu rodzin z Kazachstanu do Środy. W ostatnich dniach kilka z nich odwiedziło nasze miasto. Czy spodobała im się Środa?

54 repatriantów pojawiło się w Środzie w piątek. W towarzystwie władz zostali oprowadzeni po mieście, zobaczyli przedszkola i szkoły. Zwiedzali także m.in. Stary Rynek oraz spotkali się 15 średzkimi przedsiębiorcami.

Kiedy do informacji publicznej została podana wiadomość o pomyśle sprowadzenia repatriantów, od razu pojawiły się głosy mówiące o tym, że potomkowie Polaków dostaną od miasta wszystko za darmo. Średzcy urzędnicy przedstawili im jednak jedynie ofertę mieszkaniową średzkiego rynku nieruchomości. Samo nabycie mieszkań, a także ich utrzymanie będzie leżało w gestii lokatorów. Mogą oni natomiast skorzystać ze wsparcia państwa, które posiada środki na program pomocy repatriantom – właśnie na zakup bądź wynajem czy remont mieszkania.

Przypomnijmy, że jednym z powodów, dla którego władze tak silnie zabiegają o sprowadzenie nowych mieszkańców, jest błyskawicznie rozrastający się w naszym regionie rynek pracy. Z tego, co udało nam się dowiedzieć, niektórzy średzcy biznesmeni już teraz zgłosili chęć zatrudnienia repatriantów. Czy jednak osoby, które po raz pierwszy w życiu widzą naszą okolicę, zdecydują się na wybór nowego miejsca do życia? Przekonamy się niebawem.

Patryk

Pasjonat muzyki rockowej oraz grafiki komputerowej. Człowiek wielu pasji i zamiłowań. Nie znosi nudy, ciągle musi coś tworzyć.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.