Zapraszamy do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zapraszamy do udziału w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Na tych obchodach nie może Was zabraknąć!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W styczniu 1944 roku, kiedy do Polski wkroczyła Armia Czerwona, szybko stało się jasne, że nie niesie ona wyzwolenia ani pokoju, lecz kolejną okupację. Przeciwko polskim żołnierzom rozpętało się piekło prześladowań, zsyłek w głąb ZSRR, wieloletnich więzień, rozstrzeliwań dokonywanych przez sowiecką wojskową policję polityczną NKWD, oraz zdrajców narodu polskiego. Rozpoczyna się walka o niezawisłość Polski, a droga do osiągnięcia celu wiodła przez zbrojną walkę z komunistami i władzą ustanowioną przez Sowietów.

W styczniu 1945 roku gen. Leopold Okulicki rozwiązując Armię Krajową powiedział: „Daję wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu pełnej niepodległości państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą. Starajcie się być przewodnikami narodu i realizatorami niepodległego państwa polskiego” – rozkazywał podkomendnym Okulicki. Dla żołnierzy największej w Europie armii podziemnej miało to szczególną wymowę.

Polscy patrioci, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, walczyli dalej o wolną i niepodległą Ojczyznę. Można ich nazwać uczestnikami najdłuższego, bo trwającego 18 lat, polskiego powstania. Żołnierze Wyklęci stoczyli setki bitew i potyczek o znaczeniu lokalnym. Bez frontu, armii, przy ogromnej dysproporcji sił. Nierówna walka kosztowała życie kilkunastu tysięcy ludzi podziemia, aż 79 tys. Żołnierzy Niezłomnych zostało aresztowanych, wielu z nich skazano na karę śmierci. W toku prowadzonych śledztw (często pod nadzorem NKWD) poddawani okrutnym torturom i pobiciom, leżeli skatowani w kałużach własnej krwi. Mordowani bez wyroków, pochowani w bezimiennych grobach. Ci którzy doczekali procesów słyszeli kłamliwe zarzuty zdrady ojczyzny. Odebrano im wolność, zostali obdarci z godności. Nie stracili jednak honoru, wiary w Boga i w wolną Polskę, wierzyli, że ich poświęcenie zostanie nagrodzone. To dzięki temu byli mocni, ziarno ich wiary i idei przetrwało.

„Co też sądzisz, co ja powinienem był uczynić wobec dwóch nieprzyjaciół, stokroć potężniejszych, przeciwko którym obronić tego kraju nie mogłem? Zginąć! - odpowiedział szorstko Kmicic”.

Po latach kłamstw, czarnej propagandy, nazywaniu ich bandytami i mordercami, dziś możemy stać w prawdzie i jej bronić. Musimy przywracać należną cześć bohaterom i wojownikom o wolną Polskę. Dnia 1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu, 1951 roku wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, w tym ostatniego jej prezesa – płk Łukasza Cieplińskiego, który w jednym z grypsów pisał do żony: „Bogu dziękuję za to, że mogę umierać za Jego wiarę świętą, za moją Ojczyznę i za to, że dał mi taką żonę i wielkie szczęście rodzinne”. Ich ciał nigdy nie odnaleziono.
Pamiętajmy o ich wysiłku i nie pozwólmy na zapomnienie. Dbajmy o naszą Ojczyznę, o kraj naszych przodków, nie tylko uczestnictwem w obchodach. róbmy to w życiu codziennym, troską o rodzinę, wspólną przestrzeń, pracą na rzecz lepszego jutra dla nas i przyszłych pokoleń.

Średzki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbędzie się w niedzielę 1 marca o godzinie 19:30. Godzinę wcześniej odprawiona zostanie Msza Św. w średzkiej Kolegiacie w intencji Żołnierzy Wyklętych, po czym zebrane osoby przemaszerują ulicami Środy.
Cztery dni wcześniej, w niedzielę 25 lutego o godzinie 12:00 odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych nad średzkim jeziorem, organizowanym przez sekcje biegową Polonii Środa.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.