Środa gotowa jest przyjąć 70 rodzin z Kazachstanu. Środa gotowa jest przyjąć 70 rodzin z Kazachstanu.

Wreszcie wrócą do domu

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Wiele czasu musiało minąć, aby ojczyzna sobie o nich przypomniała. Teraz jeszcze bardziej niż w 2001 roku nasz kraj jest gotowy na przyjcie w swoje granice rodaków wywiezionych do ZSSR przed kilkudziesięciu laty i ich potomków. Środa to miasto na tyle rozwinięte, że jest w stanie pomóc w tym procesie. I jak się okazuje, jeszcze na tym skorzystać.

Dla Środy temat repatriantów nie jest niczym nowym. Gmina w ostatnich latach kilkukrotnie otwierała się na te rodziny i wyciągała do nich pomocną dłoń. Pierwszy raz jednak myśli o przyjęciu takiej liczby wysiedlonych niegdyś Polaków w tak krótkim czasie. Wszystko za sprawą nowego rządowego programu dla repatriantów – „Powrót do domu”. Zakłada on ogromne wsparcie dla samorządów, które zdecydują się na przyjęcie na teren swojej gminy Polaków mieszkających za wschodnią granicą.

Państwo da pieniądze
Gmina Środa w tym roku otrzyma 5,5 mln złotych z budżetu państwa na budowę 30 mieszkań. Samorząd został ponadto zapewniony, że w przyszłym roku w ramach programu rządowego Środa będzie wyposażona w fundusze na budowę kolejnych 40 mieszkań. W sumie gmina może otrzymać na ten cel nawet 13 mln złotych, co będzie znacznym zastrzykiem finansowym dla naszej lokalnej gospodarki.
– Chcę wyraźnie podkreślić, że właścicielem tych lokali będzie gmina – mówi burmistrz Wojciech Ziętkowski. – Nowi mieszkańcy będą płacić wszystkie domowe rachunki oraz czynsz. Znowelizowana ustawa o repatriacji zapewnia nam też środki na edukację i adaptację naszych gości zza wschodniej granicy.


Skorzystają średzianie
Z przyjazdu repatriantów skorzystają sklepikarze i inni usługodawcy. Warto pamiętać też, że dzieci pójdą do szkoły, zwiększając zatrudnienie nauczycieli. Pracodawcy natomiast zdobędą nowych pracowników. Średzcy przedsiębiorcy zainteresowani zatrudnieniem repatriantów mogą kontaktować się z koordynatorem projektu, Marcinem Nowakiem (tel. 61 286 77 72).
– Przybycie 300 repatriantów do Środy to szansa na jeszcze większy rozwój naszego regionu – uważa starosta Marcin Bednarz. – W Środzie rozwijają się istniejące już firmy, powstają też nowe. Nawet w tej chwili brakuje rąk do pracy.

Dzięki działaniom samorządu przedsiębiorcy mają możliwość pozyskania wykwalifikowanych pracowników, a także wsparcia finansowego. Pracodawca, który zatrudni repatrianta, może bowiem otrzymać zwrot kosztów zatrudnienia lub zwrot kosztów poniesionych na utworzenie stanowiska pracy przez okres do 12 miesięcy, pod warunkiem zatrudnienia go na okres nie mniejszy niż 24 miesiące.

Nie tylko pieniądze?
Jak napisał jeden z naszych Czytelników, gdy się dowiedział o akcji: „Jako społeczność będziemy mieli poczucie spłaconego długu wobec tych, których siłą wywieziono do wrogich Sowietów za walkę o wolną Polskę”.
Ile rodzin trafi do Środy? Gdzie zamieszkają?
Zakłada się, że do końca grudnia 2019 roku w Środzie zamieszka 70 rodzin repatriantów, głównie z Kazachstanu. Przypomnijmy, że 31 stycznia na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta podjęta została uchwała w zakresie gotowości gminy Środa na ich przyjęcie.
– Przeprowadziliśmy rozmowy z deweloperami, którzy przygotowują dla gminy ofertę sprzedażową swoich lokali. Chcemy, aby były to mieszkania w różnych częściach miasta – mówi starosta M. Bednarz. I dodaje: – Zależy nam na pełnej adaptacji naszych rodaków, dlatego planujemy też dla nich np. naukę języka polskiego.


Cały czas czekają
Akcja podjęta przez Środę to kropla w morzu potrzeb. Warto wiedzieć, że od 2001 r. do Polski przyjechało 5 tys. repatriantów. Regulacja adresowana jest przede wszystkim do osób polskiego pochodzenia żyjących nadal w miejscach zesłań i deportacji, tj. w azjatyckiej części dawnego ZSRR. Wciąż jednak blisko 2,5 tys. osób oczekuje na przyjazd do kraju.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.