Już w tym roku ma rozpocząć się budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Środzie. Już w tym roku ma rozpocząć się budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Środzie.

Przyszłościowe plany gminy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W budżecie gminnym na 2018 rok przeznaczono kwotę 100 tys. zł na wybudowanie stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Czy wiadomo już, kiedy i w których miejscach one powstaną?

Już w grudniu, podczas sesji budżetowej, temat stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Środzie wywołał sporą burzę. Według kilku radnych taka inwestycja jest na obecną chwilę niepotrzebna, gdyż na dzień dzisiejszy w naszej gminie na ma ani jednego zarejestrowanego pojazdu z napędem elektrycznym. Burmistrz Wojciech Ziętkowski wyjaśnił wtedy, że gmina patrzy przyszłościowo.
– Dzisiaj nie ma u nas elektrycznych samochodów, ale przyjeżdżają takie z innych miejscowości i nie mają gdzie się „tankować”. Mamy także obiecany z rządu autobus elektryczny, a pan premier zadeklarował, że za kilka lat po polskich drogach będzie jeździć 1,5 mln takich aut – tłumaczył burmistrz. Warto zaznaczyć, że taka stacja powstaje już w sąsiedniej Wrześni, a najbliższa od Środy znajduje się w Poznaniu.

Coraz więcej
Faktycznie, tzw. e-auta, czyli samochody elektryczne w Polsce nadal nie są popularne tak, jak za granicą. Po drogach naszego kraju jeździ mniej niż 2 tys. takich aut. Jednak liczby te z roku na rok powoli rosną. W Polsce rejestruje się więcej elektryków niż m.in. w Grecji, Bułgarii, na Litwie i Łotwie.

Mały wybór i wysoka cena
Głównymi powodami małej jeszcze popularności pojazdów z napędem elektrycznym jest stosunkowo wysoka cena, słabo rozbudowana oferta producentów i ubogi rynek wtórny. W naszym kraju możemy wybierać spośród ponad czterdziestu modeli. Za najtańszy dwuosobowy model musimy zapłacić ponad 53 tys. zł. Auta pięcioosobowe zaczynają się od ceny ok. 100 tys. zł. Wydzielają one jednak kilka razy mniej dwutlenku węgla niż auta spalinowe, a już za kilkanaście lat w niektórych krajach Europy obowiązywać będzie całkowity zakaz rejestracji pojazdów nieelektrycznych.

Potrzebne stacje
E-auta, szczególnie te tańsze, mają niewielki zasięg maksymalnego przejazdu na jednym ładowaniu: średnio około 150-200 km. Dlatego tak ważna jest rozbudowa sieci stacji elektrycznych. Z pewnością nikt nie zainwestuje w ekologiczny pojazd wiedząc, że może stanąć w szczerym polu, bo nie było go jak „zatankować”. Nawet jeśli przyszłością samochodów na baterie jest ich ładowanie w domach, to najpierw potrzebujemy w Polsce rozwiniętej sieci ogólnodostępnych stacji szybkiego ładowania. Właśnie do tego dąży burmistrz W. Ziętkowski.

Jaka stacja w Środzie?
Dopiero pod koniec 2018 roku będzie wiadomo, ile stacji powstanie i jakie one będą. Czy będziemy mogli korzystać ze stacji szybkiego ładowania, gdzie trwa ono do 30 minut? Zależy to m.in. od dostawcy energii w naszej gminie.
Budowy takiej stacji można spodziewać się w roku 2019. Do tego czasu może zdecydowanie zmienić się również sytuacja cenowa tych pojazdów, gdyż kolejne koncerny zapowiadają poszerzenie oferty elektryków, a pierwsi właściciele zaczną sprzedawać swoje auta na rynku wtórnym. Wtedy Środa będzie już przygotowana na przyjęcie takich aut.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Żłobek Mini Odkrywcy