Środa: Jędrzej C. skazany na rok więzienia w zawieszeniu

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Sąd Rejonowy w Środzie wydał wyrok w sprawie Jędrzeja C., który został oskarżony przez prokuraturę w Środzie o nieudzielenie pomocy obywatelce Ukrainy oraz narażenie jej na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Przypomnijmy, że Oksana pracowała w jego firmie, gdzie dostała udaru mózgu. Łącznie Jędrzej C. usłyszał 9 zarzutów (pozostałe dotyczyły niezgłoszenia pracujących u niego Ukraińców do ZUS). Groziło mu do pięciu lat więzienia. We wrześniu 2018 roku Sąd Rejonowy w Środzie wydał wyrok uznając Jędrzeja C. za winnego wszystkich zarzucanych mu czynów.
Jednak jednocześnie sąd umorzył wobec niego warunkowo postępowanie na okres dwóch lat.
Odwołanie od wyroku złożyła prokuratura, zaś w czerwcu 2019 roku poznański Sąd Okręgowy uchylił wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Nie pomogła też kasacja w Sądzie Najwyższym.
Wyrok zapadł, mimo że od dzisiaj w całym okręgu poznańskim zamknięte są sądy. Wyjątkiem są m.in. rozprawy przeznaczone jedynie na ogłoszenie orzeczenia. A dzisiaj sąd ogłaszał tylko wyrok.
Jeszcze przed rozprawą pełnomocnik oskarżonego wyraził swój sprzeciw przeciwko obecności dziennikarzy na sali sądowej. Ostatecznie sędzia Szymon Szmyt w obecności dziennikarzy ogłosił wyrok.
Oskarżony został uznany za winnego i skazany na grzywnę w wysokości 250 stawek dziennych po 200 zł, każda oraz roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata próby.
Oskarżony był nieobecny na ogłoszeniu wyroku. Orzeczenie nie jest prawomocne.
Uzasadnienie wyroku już w środę w papierowym wydaniu „Głosu Powiatu Średzkiego”.

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ