UM - Życzenia/Reklama

Środa: Narodowcy upamiętnią żołnierzy wyklętych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W niedzielę 1 marca ulicami Środy przejdzie Średzki Marsz Żołnierzy Wyklętych.

Narodowa Środa oraz średzcy kibice Kolejorza po raz kolejny zorganizują przemarsz ulicami miasta w celu oddania hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego. Tego dnia przypominamy o ich nierównej walce którą toczyli z okupantem sowieckim oraz zdrajcami narodu polskiego. O 19:00 w kolegiacie rozpocznie się msza święta w intencji żołnierzy wyklętych, a o 19:45 wyruszy marsz na rondo Żołnierzy Niezłomnych.

Dodajmy, że 1 marca w całej Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ta data nawiązuje do wydarzenia z 1951 roku. Wtedy to w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ