Gmina i Powiat chcą pomóc repatriantom w osiedleniu się i aklimatyzacji na naszym terenie. Gmina i Powiat chcą pomóc repatriantom w osiedleniu się i aklimatyzacji na naszym terenie.

Repatrianci mile widziani

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Gmina Środa Wielkopolska i Powiat Średzki poczyniły starania, aby zabezpieczyć środki finansowe w budżecie Województwa Wielkopolskiego na 2018 r. z przeznaczeniem na pomoc repatriantom w osiedleniu się i aklimatyzacji na naszym terenie. Średzcy samorządowcy określili potrzeby w tym zakresie na poziomie 13 mln zł.

Pieniądze te zostaną przekazane np. na zapewnienie lokalu mieszkalnego dla repatriantów i członków najbliższej rodziny oraz aktywizację zawodową.

Na początku grudnia Wojewoda Wielkopolski przesłał pismo do gminy i powiatu, w którym poprosił o wskazanie wysokości środków finansowych, które Samorządy zamierzają przeznaczyć na wsparcie repatriantów. Środki te będą pochodzić z puli dotacji celowej z budżetu państwa. Po przeprowadzeniu wnikliwej analizy, łącznie gmina i powiat określiły swoje potrzeby w tym zakresie na poziomie blisko 13 mln zł.

- Wspólnie z Powiatem, Gmina Środa Wielkopolska rozpoczęła działania w zakresie pomocy repatriantom w osiedleniu się na naszym terenie, a także w znalezieniu pracy – informuje Burmistrz Środy Wojciech Ziętkowski. - Wiele firm w naszym regionie zaczyna mieć problemy z rekrutacją pracowników, a rynek pracy zarówno w samej Środzie, jak i całym powiecie bardzo się rozwija, dlatego chcemy wesprzeć zarówno przedsiębiorców, jak i pomóc repatriantom w adaptacji w Polsce.

Dzięki nowelizacji ustawy o repatriacji Gmina może zaoferować repatriantom dogodne warunki do osiedlenia się na naszym terenie.

- W pierwszym etapie repatrianci otrzymają od Gminy aktualne oferty pracy od średzkich firm. W sytuacji, gdy okażą się one interesujące i odpowiednie dla kwalifikacji lub zainteresowań naszych adresatów pomożemy w kontakcie z danym przedsiębiorcą – mówi Marcin Nowak, koordynator projektu. - Jeśli to będzie skutkować chęcią zatrudnienia przez danego przedsiębiorcę, będziemy realizować kolejne działania.

Rada Gminy Środa Wielkopolska podejmie wtedy uchwałę, w której zobowiąże się do zapewnienia lokalu mieszkalnego repatriantowi i członkom jego najbliższej rodziny. Ponadto repatrianci będą mogli liczyć na pomoc w kwestii przyuczenia do zawodu, podnoszenia kwalifikacji, udzielania wsparcia socjalnego w zakresie świadczeń z zakresu pomocy społecznej oraz pomocy w ponoszeniu kosztów utrzymania mieszkania.

Firmy zainteresowane zatrudnieniem repatriantów proszone są o kontakt z koordynatorem projektu Marcinem Nowakiem (tel. 61 28 67771, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślają wiele korzyści płynących z uczestnictwa w aktywizacji zawodowej repatriantów - dla przedsiębiorców to doskonała możliwość pozyskania wykwalifikowanych pracowników, a także wsparcia finansowego - ponieważ pracodawca, który zatrudni repatrianta może otrzymać od Starosty zwrot kosztów zatrudnienia (wynagrodzenia, nagród oraz składek na ubezpieczenie społeczne) lub zwrot kosztów poniesionych na utworzenie stanowiska pracy, przez okres do 12 miesięcy, pod warunkiem zatrudnienia go na okres nie mniejszy niż 24 miesiące.

Szymon

Dziennikarz z wykształcenia i z zawodu. W GPŚ odpowiada przede wszystkim za sport, ale udziela się także w innych działach. W polu jego zainteresowań znajdują się również muzyka, literatura i historia. 

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – s.hamela@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.