Efektowne racowisko na płycie Starego Rynku Efektowne racowisko na płycie Starego Rynku SH

Uczcili pamięć Powstańców

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Racowisko na płycie Starego Rynku było ostatnim punktem środowych obchodów 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w naszym mieście.

W ten sposób głównie młodzi patrioci ze Środy upamiętniają bohaterów zwycięskiego zrywu Wielkopolan już od kilku lat. I tym razem nad płytą Starego Rynku uniósł się czerwony dym kilkudziesięciu rac, ponadto kilka zapłonęło także na szczycie Kolegiaty. Wydarzenie poprzedziło wystąpienie m. in. burmistrza Wojciecha Ziętkowskiego, oraz przedstawicieli Narodowej Środy, którzy odpowiadali za organizację wydarzenia. Ponadto wspólnie odśpiewano hymn czy hasło „cześć i chwała bohaterom”.

W ten efektowny sposób oficjalnie zakończono średzkie obchody 99. rocznicy wybuchu Powstania. Tego samego dnia, lecz we wcześniejszych godzinach, odbyła się msza św. w Kolegiacie, złożenie wieńców na Kwaterze Powstańców Wlkp. na cmentarzu, a także okolicznościowe strzelanie na Strzelnicy LOK.

Szymon

Dziennikarz z wykształcenia i z zawodu. W GPŚ odpowiada przede wszystkim za sport, ale udziela się także w innych działach. W polu jego zainteresowań znajdują się również muzyka, literatura i historia. 

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem pisz – s.hamela@glospowiatusredzkiego.pl

1 komentarz

 • Link do komentarza Krzysztof Krzysztof 29 grudzień 2017

  W środę w Środzie czciliśmy pamięć Powstańców Wielkopolskich - było podniośle i pięknie.

  A dziś, dwa dni po tym wydarzeniu, Ośrodkowi Kultury przywraca się imię J. Piłsudskiego.

  Po lekturze poznańskich gazet z okresu międzywojennego, moim zdaniem, Powstańcy nie byli by z tego zadowoleni. Wstyd mi za tych którzy podjęli tą decyzję :-(

  Dla przypomnienia, jak śpiewano w poznańskim, w 20 leciu:

  "My, pierwsza brygada
  Piłsudskiego dziada
  na srocz rzuciliśmy
  na życia srocz na życia srocz!"

  Ale wtedy, za takie śpiewanie, w najlepszym wypadku można było dostać policyjną pałą a w najgorszym trafić do Obozu Koncentracyjnego w Berezie Kartuskiej.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.