×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Środa: Obowiązkowa segregacja śmieci. Jak to robić właściwie?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od 1 stycznia 2020 r. funkcjonują zmiany w segregacji odpadów. Dotyczą one wszystkich osób w gospodarstwach jednorodzinnych.

Mieszkańcy Środy od nowego roku muszą przygotować się, aby rozdzielać śmieci na pięć tzw. frakcji. Pierwsza z nich to odpady zmieszane, czyli te wszystkie, których w żaden sposób nie można posegregować. Z tych segregowanych wyróżniamy: papier (worek niebieski), tworzywa sztuczne i metale (worek żółty), szkło kolorowe (worek zielony) i szkło bezbarwne (worek biały).

Przypomnijmy, że od stycznia dotychczas obowiązujące stawki wzrosną o kilka złotych. Za odpady segregowane każdy mieszkaniec zapłaci miesięcznie 24 zł (zamiast dotychczasowych 17 zł). Jeżeli ktoś nie będzie wypełniał obowiązku segregacji, musi liczyć się z miesięczną opłatą 48 zł (zamiast dotychczasowych 22 zł). Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały podjętej przez radę miejską „w roku 2020 przy dotychczasowych stawkach opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi wpływy z opłat nie wystarczą na pokrycie kosztów funkcjonowania systemu”. Jest to związane m.in. ze stawkami za składowanie jednej tony odpadów. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, w roku 2018 wynosiła ona 140 zł. W 2019 r. wzrosła do 170 zł, a w przyszłym ma wynieść 270 zł.

Wspomniana segregacja jest niezbędna ze względu na wzrost wymagań odnośnie osiągnięcia poziomu recyklingu przez Polskę. – Zgodnie z unijnymi regulacjami w roku 2020 musimy osiągnąć 50 % poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia papieru, metali i tworzyw sztucznych a także szkła. Jeśli nie spełnimy tego wymogu określonego przez Unię Europejską, zostaną nałożone na nas sankcje finansowe – informują pracownicy Usług Komunalnych.

Pojemnik ze zmieszanymi odpadami jest tradycyjnie odbierany przez śmieciarkę. Z kolei surowce wtórne są zbierane z podziałem na frakcje, często samochodami dostawczymi. Co istotne, odpady nie muszą być dokładnie umyte. – Oczywiście im mniejszy stopień zanieczyszczenia danej frakcji, tym niższa stawka za zagospodarowanie odpadów na instalacji. Odpady należy wstępnie oczyścić z zawartości czy opłukać, jednak gdybyśmy każdy odpad dokładnie umyli, drastycznie wzrosłaby ilość zużytej wody, którą także należy oszczędzać – czytamy na stronie www.uk-sroda. pl. Tam można też pobrać harmonogramy wywozu śmieci na pierwszy kwartał 2020 r.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.