×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

O tym, że wandale nie dają o sobie zapomnieć świadczy sytuacja z minionego weekendu. Doszło wtedy do zbicia szyby na węźle przesiadkowym przy ul. Inwalidów Wojennych. Straty oszacowano na 1000 zł O tym, że wandale nie dają o sobie zapomnieć świadczy sytuacja z minionego weekendu. Doszło wtedy do zbicia szyby na węźle przesiadkowym przy ul. Inwalidów Wojennych. Straty oszacowano na 1000 zł Fot. Beata Kuliberda‎/Mieszkańcy Powiatu Średzkiego-fb

Środa: Ponad 50 tys. zł strat przez wandali

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wandale rujnują budżet miasta! Ponad 50 tysięcy złotych pochłonęło w tym roku usuwanie wyrządzonych szkód przez chuliganów.

Do najbardziej kosztownych napraw dochodziło w pobliżu Jeziora Średzkiego. Poważnie został zdewastowany nowy skatepark w nowym parku Łazienki przy ul. Dmowskiego. Były to m.in. uszkodzone deski w ławkach i kosz na śmieci, wyrwany stojak na rowery, złamany palik przy drzewie i wyrwana ławka. Naprawa wyniosła 939 zł.

Uszkodzeniu uległa też bariera biało-czerwona na parkingu przy tamie na ul. Spacerowej (koszt naprawy wyniósł 450 zł). Nastąpiło też uszkodzenie blokady zjazdu na ścieżkę rowerową przy ul. Plażowej w Środzie (308,20 zł).

Sporym wydatkiem była naprawa zdewastowanych drzwi w damskiej toalecie nad jeziorem, a dokładnie przy Max Marinie (639 zł) i uszkodzonych skrzynek elektrycznych, dwóch w parku Łazienki i jednej nad jeziorem (1500 zł). To tylko niektóre wybryki miejscowych wandali.

Podczas ostatniej sesji rady miejskiej szczegółowe dane zaprezentował radny Jarosław Frach. Z wyliczeń Zakładu Gospodarki Komunalnej wynika, że wandale od początku stycznia do końca listopada spowodowali straty w mieniu komunalnym w wysokości ponad 54 tys. zł. Za taką kwotę można zakupić np. 163 kosze uliczne, 7 wiat przystankowych lub 125 ławek parkowych lub wykonać prace budowlane – wyrównać 9 km dróg gruntowych wraz z wbudowaniem warstwy kruszywa granitowego lub wybrukować 366 m².

Dodajmy, że w ubiegłym tygodniu policjanci zajmujący się sprawami nieletnich ustalili dwóch nastolatków, którzy stoją za sprawą zniszczenia koszy do śmieci. Zdarzenie miało miejsce nad średzkim jeziorem. Sprawa trafi przed Sąd Rodzinnych i Nieletnich. Do zdarzenia doszło wieczorem 30 października. Jak informuje średzka policja, grupa młodych ludzi spędzała czas w rejonie jeziora średzkiego. Efektem spotkania były akty wandalizmu. 15-latek i 16-latek swoją energię wyładowali na znajdujących się w pobliżu koszach do śmieci. Mundurowi powiadomieni przez zarządcę o uszkodzenia mienia zajęli się sprawą. Nie bez znaczenia był tu monitoring, który znajdował się w okolicy. Funkcjonariusze po jego analizie oraz przesłuchaniu świadków ustalili dwóch chłopaków, którzy dokonali tego czynu. Nastolatkowie odpowiedzą za swój czyn w Sądzie Rodzinnym i Nieletnich. Uszkodzenia mienia to jedne z najczęściej odnotowywanych przestępstw przez policjantów, którzy zajmują się sprawami związanymi z łamaniem prawa przez nieletnich.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.