×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Środa: W Urzędzie Stanu Cywilnego znaleziono dokumenty pochodzące z 1819 roku [GALERIA ZDJĘĆ] Fot. Janusz Ludwiczak

Środa: W Urzędzie Stanu Cywilnego znaleziono dokumenty pochodzące z 1819 roku [GALERIA ZDJĘĆ]

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Czysty przypadek sprawił, że po latach światło dzienne ujrzały dokumenty związane z miastem. Naczelnik USC chciał poszukać czegoś w archiwum i poprawić przekrzywioną półkę, natrafił wtedy na akta od 1819 r. do połowy XX wieku, w których znalazły się m. in. dokumenty dotyczące ustalenia herbu Środy Wlkp czy plany geodezyjne przedstawiające sieć kanalizacyjną.

Prawdziwy skarb w średzkim ratuszu kilka dni temu odkrył naczelnik Urzędu Stanu Cywilnego.

– To był czysty przypadek. Szukałem czegoś w archiwach i zauważyłem, że jedna z półek jest przekrzywiona, załamana. Górne półki wykorzystywane były do przechowywania starych dzienników ustaw i innych dokumentów. W momencie, gdy poprawiłem półkę odkryłem prawdziwy skarb – była to stara dokumentacja dotycząca funkcjonowania magistratu Środy (wówczas jeszcze nie Wielkopolskiej) – mówi „GPŚ” Marcin Nowak, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego i Urzędu Stanu Cywilnego w Środzie Wlkp.

– Wśród znalezionych dokumentów znalazły się akta od 1819 roku do połowy XX wieku. Najstarsze dokumenty napisane są w języku niemieckim, gotykiem. Jest problem z rozszyfrowaniem pisma, ale udało się odczytać daty – opowiada naczelnik Marcin Nowak.

W znalezionych dokumentach znalazły się m.in. papiery z okresu dwudziestolecia międzywojennego czy z czasów okupacji niemieckiej.

– Ciekawe są dokumenty dotyczące ustalenia herbu miasta Środa, na przełomie lat 1932-1938, wraz z rozporządzeniem ministerstwa, jak ten herb ma wyglądać. Z okresu okupacji znajdują się plany budowy kilku ważnych budynków w mieście, są też plany geodezyjne i kanalizacji miasta. A także  korespondencja pomiędzy burmistrzem a nadrzędnymi jednostkami – wskazuje Marcin Nowak.

Dokumenty mają trafić do Archiwum Państwowego w Poznaniu. Zostaną przebadane przez historyków. Część z nich ma być prezentowana w Muzeum Ziemi Średzkiej, a docelowo po zeskanowaniu znajdą się w cyfrowym archiwum, gdzie każdy będzie mógł zapoznać się z nimi w internecie.

Znalezione dokumenty prezentujemy poniżej w naszej galerii zdjęć:

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.