Spotkanie jubileuszowe odbyło się w kameralnej atmosferze Spotkanie jubileuszowe odbyło się w kameralnej atmosferze Ośrodek Kultury w Środzie

Środa: Kulturalne świętowanie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Średzkie Towarzystwo Kulturalne istnieje już od 55 lat. Okazją do wspomnień było spotkanie jubileuszowe. Odbyło się ono w czwartek 14 listopada w ośrodku kultury.

Spotkanie było doskonałym pretekstem do przypomnienia wybranych wydarzeń z historii stowarzyszenia, które pojawiły się na specjalnej prezentacji multimedialnej. Ponadto wystąpił zespół Taklamakan złożony z trzech muzyków grających na klasycznych instrumentach, absolwentów poznańskiej Akademii Muzycznej.

Średzkie Towarzystwo Kulturalne powstało w 1964 r. - Założyli je regionaliści-pasjonaci, którzy byli przekonani, że ruch regionalny dobrze będzie służył upowszechnianiu wiedzy o regionie, budzeniu szacunku do przeszłości. Tworzymy małą społeczność lokalną, bo chcemy o swoim regionie wiedzieć możliwie najwięcej – czytamy na stronie internetowej ŚTK.

Dodajmy, że z okazji 55-lecia towarzystwa został wydany specjalny numer Średzkiego Kwartalnika Kulturalnego. - Nie przedstawiamy w nim historii ani szczegółowej działalności stowarzyszenia, dlatego, że na 50-lecie ŚTK wydaliśmy specjalny numer naszego pisma. Chcemy zająć się przede wszystkim przypomnieniem działań, które pozostawiły trwałe ślady w Środzie – napisała Bożenna Urbańska, prezes organizacji. Do widocznych działań towarzystwa, które zapisały się w historii miasta można zaliczyć kilka wydarzeń, które wyróżniono w jednym z rozdziałów.

Dzięki staraniom członków stowarzyszenia, Środa ma swój własny hejnał (od 2004 r.), makietę miast z przełomu XVII i XVIII wieku (od 2014 r.) i pomnik ks. Augustyna Szamarzewskiego (od 2017 r.). Organizowane są też cykliczne wydarzenia, takiej jak: rozdawanie sianka pod świąteczny obrus, kwesty na średzkim cmentarzu, przegląd filmów dokumentalnych, sesje popularnonaukowe i wystawy podczas Średzkich Sejmików Kultury czy upamiętnienie ofiar z 20 października 1939 r.

Więcej szczegółów o działalności stowarzyszenia można przeczytać we wspomnianym specjalnym wydaniu Średzkiego Kwartalnika Kulturalnego.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.