Zdrowe święta

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Okres świąteczny kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem w rodzinnym gronie oraz przepysznymi potrawami. Często jednak, już po świętach, żałujemy zjedzonych kalorii i jesteśmy zmęczeni obżarstwem. Jak tego uniknąć?

Polskie potrawy świąteczne należą do zdrowych. Obfitują w ryby, nasiona, orzechy i miód. Jednak czy są również dietetyczne? Na pytanie, co zrobić, żeby uniknąć dodatkowych kilogramów, zapytaliśmy Agnieszkę Grynię, dietetyk Poradni Żywieniowej „Dla Ciebie”.
– Serwowane na naszych stołach dania świąteczne nie muszą wzbudzać powodów do zmartwień. Większość potraw przygotowywanych jest ze świeżych i naturalnych składników – wyjaśnia A. Grynia. – Warto jednak zastanowić się nad samą kulinarną techniką ich przygotowania. Zrezygnujmy ze smażenia na głębokim tłuszczu. Potrawy świetnie będą smakować upieczone w folii czy w piekarniku, a karp z patelni grillowej może zrobić prawdziwą furorę na naszym stole – radzi dietetyk.
Problemem w wielu domach jest jednak uczucie przejedzenia i ból żołądka spowodowany zbyt dużą ilością zjedzonych przysmaków.
– Pamiętajmy również o tym, aby celebrować każdy posiłek i jeść powoli, bez pospiechu. Łatwiej będzie ocenić poziom sytości i uniknąć przejedzenia się, które często wywołuje dyskomfort trawienny – tłumaczy A. Grynia. Według niej osoby dbające o linię powinny ograniczyć przede wszystkim produkty mączne i wysokokaloryczne, jak pierogi, kluski, słodkości czy alkoholowe dodatki. Przypomina jednak, żeby nie dać się zwariować. – Problemem dla naszej masy ciała czy cyklu trawiennego nie są same święta, ale cały okres okołoświąteczny i dojadanie pozostałych resztek. Z pewnością każdy z nas wypowiedział kiedyś magiczne słowa „jedz, bo się zmarnuje” – przytacza znany zwrot.
Pamiętajmy zatem – zarówno przy przygotowywaniu posiłków, jak i przy ich degustowaniu – że umiar może rozwiązać wszystkie nasze problemy.
– W święta warto po prostu cieszyć się magicznym czasem – dodaje A. Grynia, życząc wszystkim smacznych świąt.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.