×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Cukiernie w całym regionie wypieką aż 2,5 mln rogali świętomarcińskich Cukiernie w całym regionie wypieką aż 2,5 mln rogali świętomarcińskich Fot. Janusz Ludwiczak

Środa: Rogale w cukierniach. Certyfikowane i nie tylko

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Tradycja ich wypieku sięga 1860 roku, a na 11 listopada wypieka się ich nawet 350 ton. Zapewne w poniedziałek również w Środzie, jak i wielu miejscach w powiecie na stołach dominować będą rogale świętomarcińskie.

W Święto Niepodległości większość średzkich cukierni będzie otwarta. W tym roku za kilogram rogali świętomarcińskich, które posiadają certyfikat trzeba zapłacić przynajmniej 32 złote, jednak są również miejsca, gdzie za kilogram tego przysmaku zapłacimy nawet 45 złotych.

Od kilku lat rogale świętomarcińskie są europejskim produktem regionalnym, chronionym geograficznie, a jego nazwa jak i receptura są zastrzeżone. W tym roku Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP przyznało certyfikaty dla 104 pracowni cukierniczych i piekarni. Otrzymały je również placówki z powiatu średzkiego: Piekarnia-Cukiernia „Łobza” z Zaniemyśla oraz średzka cukiernia „Delicje”.

Co ciekawe cukiernie, które nie otrzymały certyfikatu sprzedają rogale „z białym makiem”, a nawet rogale z ciemnym makiem. Placówka przy ul. Przecznica będzie miała w swojej ofercie również rogale z czekoladą i powidłami, jak przekonują sprzedawcy: – to dla tych osób, które nie lubią maku.

Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich sięga 1860 roku, a na 11 listopada wypieka się ich nawet 350 ton. Z przysmakiem tym związana jest pewna legenda, która głosi, że "dawno, dawno temu wyśnił go jeden z poznańskich piekarzy. Ujrzał on we śnie świętego Marcina jadącego na koniu, podniósł zgubioną przez jego konia podkowę i postanowił, że będzie piekł ciasto w takim kształcie".

Inna historia mówi, że w listopadzie 1891 roku, gdy zbliżał się dzień świętego Marcina proboszcz parafii św. Marcina, ks. Jan Lewicki zaapelował do wiernych, aby - wzorem patrona - zrobili coś dla biednych. Józef Melzer, jeden z poznańskich cukierników, odpowiadając na apel proboszcza, upiekł trzy blachy rogali i przyniósł pod kościół. W następnych latach dołączyli do niego inni, aby każdy mógł w ten dzień najeść się do syta. Bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo. Zwyczaj wypieku w 1901 przejęło Stowarzyszenie Cukierników. Po I wojnie światowej do tradycji obdarowywania ubogich powrócił Franciszek Raczyński, natomiast tuż po II wojnie światowej przed zapomnieniem rogala uratował Zygmunt Wasiński. Tradycja wypiekania rogali świętomarcińskich na dzień 11 listopada przetrwała w Poznaniu do dziś.

W ciągu całego roku cukiernie sprzedają ponad 2,5 miliona sztuk rogali, które wypiekane są z ciasta półfrancuskiego. Nadzienie składa się z białego maku, wanilii, rodzynek, orzechów, daktyli, śmietany, jajek i skórki pomarańczowej. Jeden rogal powinien ważyć od 150 do 250 gramów.

Jeden rogal świętomarciński ma nawet 1212,50 kcal (przy wadze 250 gram). Jedzone w umiarze mają nawet wartości odżywcze. Biały mak jest źródłem korzystnych tłuszczy jak kwas linolowy omega-6 i oleinowy omega-9, a także źródłem witaminy A, C, E, D, B oraz wapnia, żelaza, potasu i magnezu. Migdały i orzechy są cennym źródłem witamy E, a także wapnia, magnezu i cynku. Wapń jest istotny dla zdrowia kości, magnez dla układu nerwowego, a cynk dla dobrej kondycji skóry, włosów oraz dla odporności. By spalić jednego rogala trzeba biegać przez trzy godziny lub pływać przez pół dnia. Warto jednak skusić się przynajmniej na jednego rogala w ten jeden dzień w roku.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.