Środa: Ilu Polaków mieszka w Rodaku?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Rodak od 2018 roku przyjmuje repatriantów, którzy zdecydowali się na powrót do Ojczyzny. Jak wygląda jego funkcjonowanie?

Placówka jest zarządzana przez Stowarzyszenie Rodziców i Nauczycieli Powiatu Średzkiego Edu-XXI. Od czerwca 2018 r. zajmuje się przyjmowaniem repatriantów. Są to Polacy, których przodków deportowano z przyczyn politycznych. Stało się tak zarówno w czasie drugiej wojny światowej z terenów polskich jak i w latach 1936-1939 z terenów przygranicznych po stronie rosyjskiej. Celem było zasiedlenie bezludnych tereny Kazachstanu i pozyskać siłę roboczą do łagrów.

Repatrianci przebywają w ośrodku na podstawie decyzji pełnomocnika rządu ds. repatriacji. Decyzja wydawana jest na okres 90 dni i może zostać przedłużona na kolejne 90 dni. W czasie turnusu repatrianci mają zapewnione miejsca noclegowe, pełne wyżywienie, certyfikowaną naukę języka polskiego, naukę historii i zwyczajów polskich oraz kursy zawodowe pod oczekiwania nowych pracodawców w kraju. Z kolei dzieci korzystają ze żłobków, przedszkoli oraz szkół podstawowych, średnich i branżowych w ramach obowiązku szkolnego.

Pierwszy turnus trwał od 4 czerwca do 4 grudnia 2018 r. W tym okresie do Środy przyjechało 116 repatriantów, z których połowa, czyli 58 osób postanowiła pozostać na stałe w powiecie. W grudniu 2018 r. stowarzyszenie podpisało kolejną umowę z pełnomocnikiem rządu ds. repatriacji na prowadzenie ośrodka na okres od 29 stycznia 2019 r. do 29 stycznia 2021 r. Od lutego do sierpnia 2019 r. w ośrodku przebywało 130 rodaków, z czego 51 osób również zamieszkało na terenie powiatu średzkiego. Od końca sierpnia bieżącego roku przybywają kolejni. Obecnie w ośrodku mieszka 60 repatriantów. Planowana liczba repatriantów w ośrodku ma wynieść 140. Nie jest wykluczone, że kolejni repatrianci pojawią się na przełomie października i listopada.

Warto dodać, że budynek przy ul. Brodowskiej po byłym Hotelu Szablewskim jest obecnie własnością Szpitala Serca Jezusowego Środy XXI. Stowarzyszenie ma podpisaną umowę najmu obiektu na okres do stycznia 2021 r. Budynek spełnia kryteria metrażowe i wyposażeniowe narzucone wymogami ministerialnymi na etapie składania ofert konkursowych. Repatriantów zakwaterowano w pokojach ośrodka Rodak. Każda rodzina otrzymała oddzielną jednostkę mieszkalną. Ze względu na strukturę rodziny i ilość osób w rodzinie przydzielono od jednej do dwóch jednostek mieszkalnych na rodzinę z dostępem do węzła sanitarnego.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA