Nadal nie wiadomo, kiedy kolegiata stanie się bazyliką mniejszą Nadal nie wiadomo, kiedy kolegiata stanie się bazyliką mniejszą Fot. Radosław Jagieła

Środa: Problemy z dotacją dla kolegiaty

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Regionalna Izba Obrachunkowa zakwestionowała jedną z uchwał Rady Powiatu. Dotyczyła ona przekazanej dotacji na modernizację kolegiaty w kwocie 45 tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że ks. kan. Janusz Śmigiel wnioskował o 55 tys. zł na zakup nowego ołtarza kamiennego ołtarza i ambonki do budynku kolegiaty. To niezbędny warunek, aby średzka parafia uzyskała status bazyliki mniejszej. W powiatowym budżecie na ten cel znalazło się 45 tys. zł. Uchwała została przegłosowana i wydawało się, że pieniądze trafią na wskazany we wniosku zakres. Środków do tej pory nie wypłacono, a wykonanie uchwały zostało wstrzymane.

W poniedziałek, 21 października do przewodniczącej Małgorzaty Fertały wpłynęło pismo od Regionalnej Izby Obrachunkowej. Było to zawiadomienie o wszczęciu postępowania nadzorczego w odniesieniu do wspomnianej uchwały „w sprawie udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku, wpisanym do rejestru zabytków, nie będącym własnością Powiatu Średzkiego dla Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Wniebowzięcia NMP w Środzie Wielkopolskiej”.

Podczas sesji rady powiatu, która odbyła się trzy dni później, czyli w czwartek 24 października, radny Marcin Bednarz dopytywał o powody takiej decyzji RIO.

– Podczas Zarządu mieliśmy wątpliwości czy mamy tytuł prawny do przekazania tych środków. Nie mieliśmy jednak wątpliwości co do zasadności, dlatego Zarząd rekomendował podjęcie takiej uchwały. Rada taką uchwałę podjęła – mówił starosta Ernest Iwańczuk.

Wobec decyzji Regionalnej Izby Obrachunkowej, uchwała nie została zrealizowana.

– Uprzedziliśmy parafię, że wstrzymamy się z wypłatą tych pieniędzy do momentu rozstrzygnięcia nadzorczego – dodał włodarz powiatu.

Bardziej szczegółowy w wyjaśnieniach był radca prawny, który uczestniczył 23 października w kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej. Jednym z punktów była wspomniana uchwała.

– Po dyskusji i zapoznaniu się z wnioskiem, który parafia złożyła, stwierdzono nieważność uchwały – Przemysław Barczyński, radca prawny mówił podczas sesji rady powiatu.

Ołtarz i ambonka miały stać się nowymi elementami obiektu.

– Stwierdzono, że ołtarz, który miał być finansowany z dotacji i ambonka, jest w ocenie kolegium sprzeczny z zasadami udzielania dotacji. Nie jest to praca czy robota, którą można sfinansować z ustawy o ochronie zabytków – dodał Barczyński.

Starostwo Powiatowe czeka na oficjalną decyzję w tej sprawie. Nie jest wykluczone odwołanie się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA