Środa: Kolejne parkometry w strefie jeszcze w tym roku?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Od ponad dwóch tygodni w centrum Środy obowiązuje strefa płatnego parkowania. Na ten temat z Jarosławem Frachem, przewodniczącym Komisji Infrastruktury w Radzie Miejskiej rozmawiał Radosław Jagieła.

– Strefa płatnego parkowania obowiązuje od 1 października. Czy to do tej pory funkcjonuje ona dobrze czy też wymaga jeszcze pewnych poprawek?

– Strefa spowodowała, że mieszkańcy mają możliwość zaparkowania swoich pojazdów w centrum miasta i na wyznaczonych ulicach, gdzie obowiązuje. Do tej pory był problem z zaparkowaniem samochodów. W zamyśle było to, aby spowodować rotację samochodów i ograniczyć ich przyjazd do centrum. Wsłuchując się w głosy, które docierają do radnych i Urzędu Miejskiego musimy reagować na różne uwagi, z którymi się stykamy. I na pewno będziemy to robić.

– Wśród licznych komentarzy na naszym portalu pojawiały się opinie, że liczba parkometrów nie jest wystarczająca. Pan podczas jednego z posiedzeń komisji proponował, aby wstrzymać się z początkiem strefy do początku następnego roku. Czy ta decyzja o wprowadzeniu strefy właśnie w tym miesiącu nie była jednak trochę przedwczesna?

– Parkometry zostaną kupione. Oprócz tych dwóch, które są obecnie zamontowane w strefie, będą kolejne. Rozmawiałem na ten temat z panem burmistrzem i przekazałem sugestie, gdzie mogą one stanąć. Chcemy, aby przynajmniej dwa zostały jeszcze zakupione w tym roku. To jest odpowiedź na sugestie i pytania, które padały ze strony mieszkańców. Jeden parkometr to koszt około 30 tysięcy złotych. Będą one sukcesywnie kupowane i umieszczane w strefie. Teraz parkometry funkcjonują na placu Armii Poznań i na ul. Wiosny Ludów. Proponuję, aby umieścić je też na ul. Dąbrowskiego, ul. Kilińskiego, na Starym Rynku i na ul. Czerwonego Krzyża. Będziemy działać elastycznie. Jeśli pojawią się kolejne propozycje od mieszkańców, będziemy decydować, aby sukcesywnie dalej te parkometry kupować.

– A skąd wziąć pieniądze na zakup tych parkometrów jeszcze w obecnym roku?

– Nad tym obecnie się zastanawiamy. Z całą pewnością konieczne będzie przesunięcie środków finansowych w poszczególnych paragrafach budżetu gminy. Będzie to zadanie trudne z uwagi na bardzo duże zadłużenie gminy. Podam jeden przykład, gdzie te pieniądze mogłyby się znaleźć. Mamy obecnie w Środzie trzy stacje ładowania samochodów elektrycznych. Urządzenie na ul. Daszyńskiego kosztowało 33 250 zł, na ul. Poselskiej – 40 600 zł, a na ul. Plażowej – 43 000. W powiecie średzkim mamy zarejestrowane tylko trzy samochody. Te stacje dzisiaj stoją praktycznie niewykorzystane. Uważam, że trzeba spoglądać intuicyjne i słuchać, co mówią mieszkańcy. Oczywiście przyglądamy się też, jak strefa funkcjonuje w rzeczywistości.

– I co wynika z pana obserwacji po dwóch tygodniach funkcjonowania strefy?

– Parkowanie w centrum było bolączką Środy. Ruch w mieście znacząco się zwiększył. W tej chwili, gdy strefa zafunkcjonowała, wygląda to zdecydowanie lepiej. Byłem zwolennikiem, aby strefa powstała. Mó- wiłem to od samego początku. I był to właściwy kierunek. To nie jak tak, że nie patrzymy na inne aspekty funkcjonowania strefy. Chcemy ruch w centrum miasta rozładować i zmniejszyć. Będą instalowane nowe stojaki dla rowerów w zwiększonej ilości. Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom cyklistów. Oprócz tego budowany jest nowy węzeł przesiadkowy w centrum miasta. Każdy, kto będzie chciał przyjechać autobusem komunikacji miejskiej będzie mógł dojechać do centrum i z powrotem dojechać do swojego domu. Oprócz tego, że funkcjonuje strefa, zwracam też uwagę na to, jak funkcjonuje ruch na parkingach buforowych, które są bezpłatne. Jeden z nich działa przy ul. Westerplatte. Wskazywałem też parking za budynkiem dawnej Spójni, czyli przy ul. Wiosny Ludów. Spoglą- damy, jak ten parking jest obłożony. Za tym parkingiem jest też plac, który możemy przeznaczyć na poszerzenie tego parkingu. Zobaczymy, czy będzie taka potrzeba

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA