×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Środa: Ruszyły śmieciowe kontrole

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

We wrześniu rozpoczęły się zapowiadane kontrole przestrzegania przez mieszkańców gminy Środa przepisów dotyczących systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Pracownicy Urzędu Miejskiego wraz z pracownikami spółki Usługi Komunalne w asyście strażników miejskich odwiedzają właścicieli nieruchomości, na których produkowane są odpady. Weryfikują liczbę zadeklarowanych do opłaty osób i sposób segregacji odpadów.

Warto przypomnieć, że zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości  i porządku w gminach właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca i powstania na nieruchomości odpadów komunalnych.

W przypadku zmiany danych, takich jak liczba osób zamieszkujących na terenie nieruchomości, właściciel jest zobowiązany złożyć nową deklarację  w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany. Każdy mieszkaniec naszej gminy jest objęty obowiązkiem wnoszenia opłaty za odpady dotyczy to również nowo narodzonych dzieci.

Urzędnicy apelują do mieszkańców gminy, aby sami zgłaszali się do siedziby Urzędu w celu złożenia rzetelnej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami. Niewypełnienie tego obowiązku prowadzi do wydania decyzji administracyjnej w tej sprawie ze skutkiem powstania zaległości i odsetek. Osoby nie ujęte w systemie lub nieprawidłowo pozbywające się odpadów mogą również zostać ukarane mandatem karnym.

Deklaracje można złożyć w siedzibie Urzędu Miejskiego w Środzie w Punkcie Obsługi na parterze oraz w Referacie Podatkowym (pokój 223 na pierwszym piętrze Urzędu).

Przypomnijmy, że prawdopodobnie z  początkiem przyszłego roku średzian czekają zmiany dotyczące segregacji odpadów selektywnych. Będzie to dotyczyło rozdzielania śmieci na papier, plastik, szkło i odpady biodegradowalne. Nie wiadomo jeszcze, czy te zmiany spowodują podwyżkę cen za odbiór odpadów. Do ostatniej z podwyżek doszło pod koniec ubiegłego roku. Obecnie każdy z mieszkańców  płaci 17 zł (za śmieci segregowane) lub 22 zł (za śmieci niesegregowane) miesięcznie.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

1 komentarz

  • Link do komentarza Anonimek Anonimek 17 wrzesień 2019

    Kto te artykuły pisze? Bez ładu i składu, brak przecinków. O spacji już nie wspomnę. Dno total :(

    Raportuj

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.