Mundury zostały uszyte na wzór ubioru legionistów polskich Mundury zostały uszyte na wzór ubioru legionistów polskich Fot. Janusz Ludwiczak

Starkówiec Piątkowski: Uczniowie w mundurach legionistów

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Członkowie pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Starkówcu Piątkowskim w gminie Środa, będą nosić specjalnie uszyte mundury na wzór ubioru legionistów polskich. W ten sposób szkoła chce jeszcze bardziej kultywować pamięć swojego patrona.

– To są mundury uszyte tylko dla naszego pocztu sztandarowego. Szkoła mająca takiego patrona, jakim jest Jan Henryk Dąbrowski powinna w szczególności kultywować patrona, który był blisko nas i spoczywa niedaleko, bo w Winnej Górze. Jest to szkoła wiejska, ale z tradycjami. Mundury były wzorowane na mundurach legionistów polskich. Zostały uszyte ręcznie przez miejscową krawcową, a pieniądze na ich wykonanie otrzymaliśmy dzięki wsparciu rodziców. Mundury kosztowały nieco ponad 1,3 tys. zł – powiedział Jacek Majdański, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Starkówcu Piątkowskim.

Szkoła prosi również o wsparcie firmy i sponsorów, którzy chcieliby przeznaczyć środki na uszycie czapek do mundurów.
– Chcielibyśmy jeszcze mieć czapki do tych mundurów, ale koszt jednej to 700 zł. Zwracaliśmy się o pomoc do dużych zakładów, ale nikt nie odpowiedział. Szukamy sponsorów. Dla nas jest to duży wydatek – zaznacza dyrektor Jacek Majdański.

Szkoła Podstawowa im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Starkówcu Piątkowskim kształci obecnie 99 uczniów. Co roku czci pamięć swojego patrona, wielkiego Polaka. W rocznicę jego śmierci odbywa się bieg im. Dąbrowskiego, a w kościele w Winnej Górze odbywa się specjalna msza św. z koncertem muzyki Filharmonii Poznańskiej. W planach jest zorganizowanie zlotu szkół, które noszą imię Jana Henryka Dąbrowskiego.

 

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA