Średzka komunikacja, która została uruchomiona cztery lata temu obecnie funkcjonuje na 24 liniach	Średzka komunikacja, która została uruchomiona cztery lata temu obecnie funkcjonuje na 24 liniach Fot. Janusz Ludwiczak

Średzka komunikacja wymaga zmian?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Utrzymanie średzkiej komunikacji kosztuje samorząd aż 5 mln zł. Zdaniem radnego Mateusza Czaplickiego konieczne są analizy i badania, które połączenia są niezbędne.

Na początku lipca 2015 r. Środa Wielkopolska jako jeden z pierwszych samorządów w Polsce uruchomiła własną i zupełnie darmową komunikację publiczną. Początkowo autobusy kursowały na sześciu linach liniach miejskich w graniach miasta Środa Wielkopolska oraz na 12 liniach podmiejskich. Gmina za funkcjonowanie komunikacji miejskiej płaciła wówczas 90 tysięcy złotych miesięcznie. W tym roku utrzymanie średzkiego transportu publicznego będzie kosztować ponad 5 milionów złotych.
– W roku 2018 koszty związane ze świadczeniem usług transportu zbiorowego świadczonego przez kórnicką spółkę wyniosły 4 104 643,91 złotych. W tym roku koszty będą większe blisko o 1 milion zł. To spory problem dla budżetu gminy – zaznacza Piotr Mieloch, burmistrz Środy.

►CZYTAJ TAKŻE: "Bezpłatna" komunikacja kosztuje 5 mln zł

– Poprzednie władze gminy wprowadzając komunikację publiczną nie odpowiedziały sobie na pytanie o cel jej funkcjonowania. Linie tworzone były po omacku, część kursów jest nierentowna, pojawiają się odcinki, na których autobusy jeżdżą puste. To ostatni moment, by przebudować komunikację tak, by nie generowała stale rosnących kosztów. Potrzebne są analizy i badania potoków pasażerskich, by sprawdzić skąd oraz dokąd mieszkańcy się poruszają i o jakich godzinach. Takie badania oczywiście stanowią wydatek, ale byłaby to kropla w morzu obecnych wydatków na komunikację – wskazuje Mateusz Czaplicki, średzki radny.

– Autobusy powinny przede wszystkim dowozić dzieci do szkoły i mieszkańców do pracy. Na pewno potrzebne są linie wiejskie – dodaje radny Mateusz Czaplicki.

Do funkcjonowania komunikacji sporo uwag mają również sami średzianie. Pod naszym postem na facebookowym profilu w ciągu tygodnia pojawiło się ponad sto komentarzy. Oto niektóre Państwa opinie.

- Może dobrze byłoby dopracować kilka połączeń z dworca PKP na Lipową i dalej w różne strony miasta i odwrotnie. Czasem brakuje minuty lub dwóch, by zdążyć – uważa Piotr Kowal.

- Jak dojechać ma starszy człowiek z Os. Młodych na cmentarz i do szpitala bez przesiadki. Poprzedni rozkład był dużo lepszy – wskazuje Bogdan Grzesik.

- W niedzielę ledwo co jeździ... z samego PKP kiepskie połączenie. Kolejny problem to autobusy odjeżdżające 2 minuty przed przyjazdem pociągu… - zauważa Agnieszka Maćkowiak.

- Nie można dostać się bezpośrednio z jednego końca miasta na drugi np. z Ossolińskich na Korbole czy ul. Wyszyńskiego, czy nawet na Kościuszki - postuluje Kinga Jagodzińska.

Były również postulaty, by linia nr 21 jeździła popołudniami i w soboty.

Wszelkie uwagi dotyczące funkcjonowania komunikacji zbiorowej można składać do inspektora Piotra Urbaniaka z Wydziału Inwestycji i Zamówień Urzędu Miejskiego w Środzie pod numerem 61 286 77 35, 887 250 891 lub e-mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.