Wieś w centrum Środy - na Starym Rynku odbyły się dożynki [FILM, GALERIA ZDJĘĆ] Fot. Janusz Ludwiczak

Wieś w centrum Środy - na Starym Rynku odbyły się dożynki [FILM, GALERIA ZDJĘĆ]

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W niedzielne popołudnie na Starym Rynku odbyły się dożynki gminne, podczas których podziękowano za tegoroczne plony. Gościem specjalnym był wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, a na każdego z uczestników czekała grochówka, pierogi, chleb ze smalcem oraz kawa lub herbata i placek. Na średzkiej starówce powstało miasteczko dożynkowe, w którym prezentowano zwierzęta hodowlane, maszyny rolnicze i rękodzielnictwo kół gospodyń wiejskich.

Średzkie dożynki rozpoczęły się mszą świętą, która została odprawiona w kolegiacie. Po niej na Stary Rynek przeszedł korowód dożynkowy. Starościna i starosta dożynek wręczyli gospodarzowi, czyli burmistrzowi Środy, bochen chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ostatnich zbiorów, po czym chleb został podzielony wśród zgromadzonych mieszkańców i gości.

W tym roku starościną dożynek była 27-letnia Ewa Sobkowiak, która wraz z mężem wychowuje córkę Magdę i prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 50 hektarów w Staniszewie. Z kolei funkcję starosty pełnił 41-letni Jarosław Sobczyński, wraz z żoną wychowujący trójkę dzieci i prowadzący gospodarstwo rolne o powierzchni 50 ha w Zielniczkach, nastawione na produkcję roślinną i zwierzęcą.

– Nie bez powodu dożynki odbywają się właśnie na Starym Rynku, by mieszkańcy miasta nie zapominali, że jest też wieś i rolnicy. Dożynki to święto plonów i chleba, ale to również święto tych, którzy uprawiają ziemię i ciężko pracują, aby ten chleb na naszych stołach mógł się znaleźć. Dzisiaj dziękujemy wszystkim rolnikom za tę trudną pracę, wykonywaną często w trudnych warunkach pogodowych – powiedział podczas uroczystości Piotr Mieloch, burmistrz miasta i gminy Środa Wielkopolska.

– Gmina Środa Wielkopolska jest gminą typowo rolniczą. Trzy czwarte powierzchni naszej gminy zajmują właśnie użytki i grunty rolne. Chciałbym podziękować rolnikom za to, że budują naszą gospodarkę, a ich produkty trafiają nie tylko na nasze polskie stoły, ale też w Europie, a nawet na świecie – dodał w swoim przemówieniu burmistrz Piotr Mieloch.

Na średzkich dożynkach pojawił się również wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, który odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego:
„Dożynki to piękna długowieczna tradycja. Obszary wiejskie to nasza narodowa duma. Rozwój terenów wiejskich jest jednym z priorytetów naszego rządu. Jesteśmy przekonani, że nie ma zasobnej i sprawiedliwej Polski bez silnego sektora rolnego i produkcji żywności. Dożynki, coroczne święto plonów, są przykładem jak bogata jest nasza kultura i jak wielkim skarbem są Ci, którzy ją pielęgnują”.
 
Po uroczystym obrzędzie dożynkowym przedstawienie dla dzieci przygotowała Filharmonia Pomysłów, a następnie na Starym Rynku odbyły się występy artystyczne podopiecznych średzkiego  ośrodka kultury. Na scenie zagrała kapela Średzioki, a gwiazdą wieczoru był zespół Redlin.

Z okazji dożynek na średzkim Starym Rynku założono miasteczko dożynkowe, w którym prezentowane były zwierzęta hodowlane i maszyny rolnicze. Panie z kół gospodyń wiejskich zaprezentowały swoje wyroby i prace rękodzielnicze. Tego popołudnia nikt nie mógł być głodny. Organizatorzy – Stołówki Gminne w Środzie Wielkopolskiej - przygotowali grochówkę, pierogi, chleb ze smalcem oraz kawę, herbatę i placek, a wszystko to oczywiście rozdawano mieszkańcom za darmo.

►CZYTAJ TAKŻE: Zaniemyśl: Nad Jeziorem Raczyńskim podziękowano za tegoroczne plony [FILM, GALERIA ZDJĘĆ]

Średzkie dożynki transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo na naszym profilu. Poniżej filmowa relacja:

Media

Galeria

Janusz

Absolwent gospodarki przestrzennej i technikum drogowego, jednak z pasji wybrał dziennikarstwo. Pracował m.in. w poznańskim oddziale Onet.pl, w "Głosie Wielkopolskim" i Radiu Emaus. Od 14 lat tworzy swój własny portal Lazarz.pl, a od niedawna również InfoKostrzyn.pl. Lubi informować opinię publiczną o tym co się dzieje. Interesuje się w szczególności inwestycjami, transportem i sprawami społecznymi.

Jeśli masz sprawę, która wymaga interwencji: j.ludwiczak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA