×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Średzka komunikacja została uruchomiona na początku lipca 2015 r. Obecnie funkcjonuje na 24 liniach Średzka komunikacja została uruchomiona na początku lipca 2015 r. Obecnie funkcjonuje na 24 liniach Fot. Janusz Ludwiczak

Środa: "Bezpłatna" komunikacja kosztuje 5 mln zł

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na początku lipca 2015 r. Środa Wielkopolska jako jeden z pierwszych samorządów w Polsce uruchomił własną i zupełnie darmową komunikację publiczną. Sprawdzamy jak po czterech latach funkcjonują średzkie autobusy.

Początkowo autobusy kursowały na sześciu liniach miejskich w granicach miasta Środa Wielkopolska oraz na 12 liniach podmiejskich - wiejskich. Gmina za funkcjonowanie komunikacji miejskiej płaciła wówczas 90 tysięcy złotych miesięcznie.

– Komunikacja miejska w Środzie Wielkopolskiej była odpowiedzią na prośby mieszkańców, którzy chcieli swobodnie przemieszczać się zarówno po terenie gminy jak i powiatu. Celem wprowadzenia tego rodzaju transportu zbiorowego, było również zorganizowanie transportu z terenów wiejskich do miasta i odwrotnie oraz zabezpieczenie transportu dla dzieci i młodzieży dojeżdżającej do szkół. Poprzednie władze zdecydowały o tym, że komunikacja będzie nieodpłatna dla korzystających, w związku z czym samorząd wziął na siebie ciężar finansowania tej usługi. Zawarte porozumienie z gminą Kórnik, umożliwia realizację tego zadania poprzez firmę Kombus – tłumaczy nam Piotr Mieloch, burmistrz Gminy Środa Wielkopolska.

Obecnie autobusy średzkiej komunikacji kursują na 24 liniach, z czego osiem z nich jeździ wyłącznie po ulicach samej Środy, umożliwiając dojazd z centrum na dworzec kolejowy, nad jezioro czy na osiedla na peryferiach miasta. Cztery linie umożliwiają dojazd do Zaniemyśla, dwie kolejne do Krzykos i Nowego Miasta nad Wartą. Jest również połączenie (linia nr 24) do Kleszczewa.

Kórnicki przewoźnik udostępnia ponad 20 autobusów. Średzcy urzędnicy zajmują się jedynie organizacją komunikacji, czyli wyznawaniem tras i rozkładami jazdy. W tym roku utrzymanie średzkiego transportu publicznego będzie kosztować ponad 5 milionów złotych.

– W roku 2018 koszty związane ze świadczeniem usług transportu zbiorowego świadczonego przez kórnicką spółkę wyniosły 4 104 643,91 złotych. W tym roku koszty będą większe blisko o 1 milion zł. To spory problem, w obecnej sytuacji budżetu gminy – zaznacza Piotr Mieloch, burmistrz Środy.

Rocznie autobusy pokonują blisko 900 tysięcy kilometrów zarówno na terenie miasta i gminy Środa Wielkopolska, jak i całego powiatu średzkiego. Od początku funkcjonowania do końca 2017 r.
średzkie autobusy przewiozły ponad pół miliona pasażerów.

– Z naszych obserwacji wynika, że najbardziej obłożone są linie wiejskie. Wielu mieszkańców korzysta z możliwości nieodpłatnego przemieszczania się do i z miasta oraz pomiędzy wsiami. Jeśli chodzi o samo miasto, to dużą popularnością cieszą się linie dowożące średzian do stacji PKP.
Obecnie prowadzone są prace, nad reorganizacją niektórych linii i dostosowaniem rozkładów jazdy do aktualnych potrzeb – podsumowuje burmistrz Piotr Mieloch.

A jak Państwo oceniacie funkcjonowanie średzkiej komunikacji? Co wymaga zmian? Z których autobusów korzystacie najczęściej? Zapraszamy do dyskusji.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.