×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 55

Kpt. Jarosław Wietlicki miał 93 lata Kpt. Jarosław Wietlicki miał 93 lata Fot. Koło Światowego Związku Żołnierzy AK w Środzie Wlkp.

Zmarł kapitan Jarosław Wietlicki

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W poniedziałek, w wieku 93 lat zmarł kapitan Jarosław Wietlicki, prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Środzie Wielkopolskiej, podporucznik Wojska Polskiego, historyk. W 2003 roku otrzymał medal honorowy "Ad valorem".

Kapitan Jarosław Wietlicki urodził się 8 października 1925 roku w Wejcherowie. Był uczniem Państwowego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego w Pruszkowie. We wrześniu 1939 roku zbierał karabiny i amunicję wycofujących się żołnierzy 36. Pułku Legii Akademickiej. Był magazynierem broni ZWZ Obwodu „Bażant”, a później żołnierzem służb łączności przy dowódcy Warszawa–Zachód płk Zygmuncie Marszewskim ps. „Kazimierz”.

W czasie Powstania Warszawskiego, 15 sierpnia 1944 r. został mianowany kapralem łączności.

Wiosną 1945 roku został aresztowany i osadzony w więzieniu. Po dwóch tygodniach z powodu braku dowodów został zwolniony.

W 1955 roku został usunięty ze szkolnictwa warszawskiego ze względu na „demoralizację polityczną i katolicką młodzieży”. W tej sytuacji przeprowadził się do województwa poznańskiego, gdzie podjął pracę nauczycielską.

W 1977 roku przeniósł się do Środy Wielkopolskiej, podejmując pracę w Zespole Szkół Rolniczych. W międzyczasie pracował społecznie jako instruktor Związku Harcerstwa Polskiego. W 1989 roku ujawnił swą przynależność do Armii Krajowej, stając się członkiem Światowego Związku Żołnierzy AK w Środzie Wielkopolskiej.

Do jego osiągnięć zaliczyć należy ufundowanie przez Koło ŚZŻ AK w Środzie Wielkopolskiej tablicy poświęconej pamięci 200 pomordowanych żołnierzy AK (gmach Sądu Rejonowego w Środzie Wielkopolskiej) oraz ufundowanie obrazu Matki Boskiej – patronki AK - w Kolegiacie. Zorganizował też Izbę Pamięci w Gimnazjum Nr 1 w Środzie Wielkopolskiej.

Był postacią bardzo silnie związaną ze Środą, jako pedagog, harcerz i kombatant. Potrafił w interesujący sposób popularyzować wśród dzieci i młodzieży wiedzę o czynie zbrojnym polskich żołnierzy podczas II wojny światowej.

W 2003 roku decyzją Rady Miejskiej Środy Wielkopolskiej nadano mu medal honorowy " Ad valorem".

Kpt. Jarosław Wietlicki zmarł w poniedziałek, 22 lipca. Miał 93 lata. Jego pogrzeb odbędzie się w piątek o godz. 14:00 na średzkim cmentarzu przy ul. Nekielskiej.

 

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.