Środa: Mniejsza kasa dla Polonii

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Polonia Środa dostanie od powiatu mniej pieniędzy niż chciała. Starosta Ernest Iwańczuk zapewnia, że jest całym sercem za klubem, ale w budżecie powiatu jest pusto. Sam deklaruje, że będzie dawał 300 zł na klub z własnej kieszeni.

Klub wnioskował o 35 tys. zł miesięcznie. Kwota ta ma zostać przeznaczona na utrzymanie trzech zespołów seniorskich: pierwszej drużyny występującej w III lidze, drużyny kobiet grającej w I lidze oraz drugiego zespołu grającego w klasie okręgowej. Już tydzień temu starosta średzki Ernest Iwańczuk na łamach „Głosu Powiatu Średzkiego deklarował, że powiat jest stanie dołożyć do funkcjonowania klubu 15 tys. zł. Taka też padła propozycja na wspólnym posiedzeniu komisji, które odbyło się w środę 26 czerwca dzień przed sesją rady powiatu. Po dość ostrej dyskusji na komisji, dzień później kwotę tę zwiększono do 21 tys. miesięcznie przez najbliższe pół roku.

Były starosta Marcin Bednarz chciał, aby w budżecie poszukać całej kwoty. - Wystarczy pościągać małe kwoty z kilku paragrafów. Bo nigdy nie jest tak, że są one są w 100 procentach wykorzystanie. Proszę, żeby to była pańska inicjatywa - apelował do Iwańczuka. Skarbnik powiatu ripostował: - Dokładnie analizujemy budżet. To jest maksimum tego co możemy na tę chwilę przeznaczyć na klub - tłumaczył skarbnik. Bednarz się jednak upierał: - Proponuję, żeby w ramach tego planu poprzesuwać środki i nie zwiększać wydatków bieżących – argumentował. Po czym zaproponował, aby zdjąć dodatkowe środki z paragrafu z pensji. Zdaniem byłego starosty do tej pory wydatkowane środki z tego działu pozwolą na taki ruch. Według pobieżnych obliczeń Bednarza na koniec roku powiat zaoszczędzi nawet 400 tys. zł. - Przesuńmy te brakujące 84 tys. zł, przecież nikt nie wypłaci tych 400 tys. zł. - apelował.

- W kasie powiatu jest generalnie pusto - oznajmił Iwańczuk. - Będę się wahał przy głosowaniu co do poprawki zwiększającej z 15 tys. zł na 21 tys. zł. Za tymi 15 tys. zł jestem całym sercem co do 21 tys. zł się wstrzymam – dodał starosta zaznaczając, że na co dzień wiele organizacji zwraca się z prośbami o wsparcie. Po czym oznajmił, że co miesiąc ze swojej pensji będzie przelewał 300 zł na Polonię. - Wszystkich którzy kochają ten klub tak jak ja, proszę o to samo – apelował. Radny Marcin Nowak apelował o konsensus. - Jeśli się dowiaduje, że klub będzie decydował czy którąś sekcję zamknąć czy nie, to dla mnie jest priorytet. Uderzymy w trenujących tam zawodników. Nie jest to łatwa decyzja, ale trzeba zrobić wszystko, żeby temu klubowi pomóc – mówił i poprosił skarbnika powiatu powtórną analizę budżetu.

Na sesji pojawił się zarząd klubu z prezesem Rafałem Ratajczakiem na czele, który został wywołany do głosu. - Jestem wdzięczny, że pochyliliście się nad problemem funkcjonowania największego klubu w powiecie średzkim. I to jest nasz problem, że jesteśmy tak ogromną organizacją. Jesteśmy kontynuatorami 100-letniej działalności mieszkańców ziemi średzkiej. To nie jest prywatny klub. To jest klub mieszkańców ziemi średzkiej – przypomniał prezes. - To że jesteśmy tak dużą organizacją wymaga ogromnych nakładów finansowych – dodał. Ratajczak zaznaczył, że w klubie trenuje prawie 500 zawodników: 400 dzieci i prawie setka seniorów. - Skupiamy 70 firm, które każdego miesiąca przeznaczają nam środki. Łącznie jest to 35 tys. zł miesięcznie. Dzisiaj tu mówi o finansowaniu drużyn seniorskich. Pierwsza drużyna piłki nożnej gra na terenie czterech województw. Drużyna kobieca gra na terenie ośmiu województw, a drugi zespół gra w okręgówce. My jako stowarzyszenie dajemy 35 tys. zł i chcemy aby dokładnie taką kwotę przeznaczył powiat średzki – apelował do radnych.

Jak zaznaczył w przypadku zmniejszenia dofinansowania straci na tym poziom sportowy. - Może to się skończyć degradacją! - ostrzegał. - My prosimy o wsparcie, ponieważ coraz bardziej potrafimy zarabiać – mówił przypominając, że inwestowanie w młodzież się opłaciło. Klub w tym roku dostanie 300 tys. zł z PZPN-u za system pro junior czyli grę największą liczba wychowanków. Kolejne 40 tys. zł to przyniosło zdobycie Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim. - Przykład zespołów seniorskich bardzo dobrze wpływa na dzieci. To jest niezbędne, aby dawać przykład młodym zawodnikom. To zachęca dzieci do aktywności – argumentował. Jak dodał klub zgłosił już wszystkie drużyny do rozgrywek. Miał na to czas do końca czerwca. - Nie wyobrażam sobie żebyśmy wycofali któryś z zespołów mimo mniejszego wsparcia. Ale musimy mieć świadomość, że docelowo poziom tych zespołów może być mniejszy. Nie możemy wycofać np. zespołu kobiet, który budujemy od 10 lat – odpowiedział na pytanie starosty, czy to 21 tys. zapewni funkcjonowanie klubu.

Wniosek Bednarza, aby przesunąć dodatkowe 84 tys. zł z działu płac na wparcie Polonii upadł. Za zwiększeniem kwoty dla Polonii głosowało 6 radnych, 8 było przeciwko. Jeden radny się wstrzymał. Ostateczni rada powiatu przyznała 21 tys. zł miesięcznie dla klubu. Brakuje zatem 14 tys. zł.

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA