Rafał Ratajczak przekonywał radnych powiatu do przyznania dotacji. Rafał Ratajczak przekonywał radnych powiatu do przyznania dotacji.

Środa: Co dalej z dofinansowaniem Polonii?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

To był udany sezon dla średzkiej Polonii. Mimo braku awansu do drugiej ligi, klub zdobył najpierw okręgowy Puchar Polski, a później wywalczył to trofeum na szczeblu wielkopolskim.

Kilka dni po euforii spowodowanej wygraną w meczu finałowym wielkopolskiego Pucharu Polski przeciwko KKS Kalisz (4-2) przyszedł jednak czas na dyskusję, którą zapoczątkował prezes klubu Rafał Ratajczak w facebookowej grupie o nazwie Mieszkańcy Powiatu Średzkiego. - W środę na posiedzeniu Zarządu Powiatu Średzkiego przedstawiłem wniosek Zarządu KS Polonia o wsparcie finansowe dla zespołów seniorskich sekcji piłki nożnej Polonii – poinformował Ratajczak.

- Nasz klub prowadzi trzy drużyny piłkarskie w kategorii seniorów. Zespół kobiet występuje w pierwszej lidze i rozgrywa mecze na terenie północnej Polski, od Kołobrzegu po Gdańsk, Olsztyn, Warszawę, Łódź i Konin. Zespół męski występuje w trzeciej lidze obejmującej swym zasięgiem teren od Szczecina po Gdynię, Bydgoszcz i Poznań. Drugi zespół seniorów występuje w klasie okręgowej. Wnioskujemy do Zarządu Powiatu o kwotę 35 tysięcy miesięcznie z przeznaczeniem na sfinansowanie dojazdów na mecze, pokrycie kosztów wynagrodzenia trenerów zespołów i opieki fizjoterapeutów. Ze środków prywatnych zaś chcemy finansować: koszty organizacji meczów, koszty dojazdów piłkarek i piłkarzy na treningi, koszty stypendiów zawodników i inne koszty funkcjonowania zespołów. Tylko ze środków sponsorów nie jesteśmy w stanie pokryć wszystkich kosztów niezbędnych do udziału zespołów w rozgrywkach – dodał Ratajczak. Jednocześnie prezes Polonii zapytał internautów, czy samorząd powinien współfinansować zespoły czy klub ma wycofać niektóre z nich z rozgrywek.

Wpis prezesa Polonii wywołał duże poruszenie wśród użytkowników Facebooka. Wśród nich dominowały pozytywne komentarze dla wspomnianej inicjatywy. - Samorząd powinien wspierać nadal Polonię i jest to jak najbardziej racjonalna polityka. Nie ma mowy o pieniądzach wyrzucanych w błoto, bo wyniki przemawiają na korzyść klubu. Polonia jest wizytówką gminy Środa Wielkopolska i powiatu średzkiego. Mamy perspektywicznych piłkarzy jak m.in. Łukasz Spychała i Piotr Skrobosiński, którzy zostali wyróżnieni przez Głos Wielkopolski w dziesiątce młodych talentów województwa. Seniorzy trzeci raz z rzędu zdobyli Puchar Polski na szczeblu wojewódzkim, co jest nie lada wyczynem, a narybek w postaci młodzieży również osiąga sukcesy - wychowanek Bartek Bartkowiak gra w Lechu Poznań (Centralna Liga Juniorów). Dochodzą do tego trofea grup młodzieżowych na mocno obsadzonych turniejach. Z marketingowego i sportowego punktu widzenia, Polonię należy wspierać. Inwestycja w wizytówkę gminy oraz powiatu jest zdecydowanie warta – napisał Jakub Cybichowski.

Był to jeden z wielu komentarzy popierających dalsze finansowanie Polonii przez samorządy, choć pojawiały się też głosy przeciwne, w których sugerowano m.in. wydawanie pieniędzy na bieżącą działalność klubu, na którego mecze przychodzi jedynie garstka kibiców, a także wskazywano na istnienie innych grup sportowców niż tylko piłkarze. O stanowisko w kwestii dotacji dla Polonii poprosiliśmy wywołanego wcześniej starostę Ernesta Iwańczuka. Włodarz powiatu jest skłonny do przekonania innych członków Zarządu Powiatu Średzkiego, aby każdego miesiąca wygospodarować 15 tys. zł na wskazane przez prezesa Ratajczaka potrzeby dotyczące bieżącej działalności klubu.

Temat był dyskutowany podczas czwartkowej sesji rady powiatu. O szczegółach poinformujemy w najbliższym wydaniu "Głosu Powiatu Średzkiego".

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Via del Corsso - Październik/Listopad
Reklama GPŚ BOCZNA