Wydrukuj tę stronę
Wielu uczestników festiwalu skorzystało z możliwości zwiedzania browaru. Wielu uczestników festiwalu skorzystało z możliwości zwiedzania browaru. Browar Gzub

Annopole: Browar z dobrymi ludźmi

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnich dniach, kilkudziesięciu miłośników piwowarstwa wzięło udział w Craft Beer Camp, czyli festiwalu piwnym. Odbył on się w dniach od 20 do 22 czerwca w browarze Gzub w Annopolu (gm. Środa).

Podczas wydarzenia zaprezentowało się dwanaście browarów. Oprócz gospodarzy były to browary: Wagabunda, Birbant, Spółdzielczy, Brokreacja, Rock Browar Jarocin, Palatium, De Facto, Dobry Browar, Trzech Kumpli – Browar Lotny, Kraftwerk i Mashee Brauerei. Piwa spożywano w objętościach degustacyjnych (150 ml i 300 ml). Takie podziałki znalazły się na nowych szklankach festiwalowych. Festiwal stał się też dobrą okazja, skosztować jedzenia z foodtrucków, które serwowały: Flammaster, Burrito in love, Chyży Wół, Sielskie Klimaty, Brisman Kawowy Bar i Marathon Food Truck.

Nie brakowało też chętnych do zwiedzania browaru, który z każdym kolejnym miesiącem rozwija swoją produkcję i jest dostępny w coraz większej ilości punktów gastronomicznych. - Browar istnieje od końca sierpnia 2017 roku, ale sama koncepcja powstawała od 2012 roku. Zaczęło się to wszystko od pasji. Mój kuzyn warzył domowo, później ja załapałem bakcyla i podczas jednego rodzinnego spotkania padło hasło, aby może produkować to piwo na większą skalę. Wtedy nie było zbyt wielu browarów rzemieślniczych w Polsce. Ciężko było na jakimkolwiek się wzorować, więc wyjechaliśmy do Belgii. Tam podpatrzyliśmy kilka rzemieślniczych browar, więc ten nasz browar jest może nie kalką, ale taką 90-procentową inspiracją. Różnicą jest taka, że mamy cztery razy większe możliwości produkcyjne – mówił Wiktor Staszewski, jeden ze współwłaścicieli Browaru Gzub.

Podczas festiwalu do dyspozycji uczestników poza kilkunastoma browarami było też pole namiotowe, z którego chętnie skorzystało wielu miłośników złocistego trunku. Sporą popularnością cieszyła się też możliwość zbadania swojego poziomu trzeźwości przy pomocy alkomatu. Warto też wspomnieć, że ostatniego dnia festiwalu do Annopola można było dojechać Średzką Koleją Powiatową. Do miejsca wydarzenia z przystanku kolejowego do przejścia było zaledwie 200 metrów.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.