Budżet obywatelski jest twój. Zagłosuj!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ruszyło internetowe głosowanie nad Średzkim Budżetem Obywatelskim. Głosować można także w sposób tradycyjny.

Zespół Budżetu Obywatelskiego nadał numery projektom dopuszczonym do głosowania w piątej edycji. Przypomnijmy, że podczas weryfikacji dwa projekty odrzucono ze względów formalnych.

Odpadł pomysł przeznaczenia 100 tys. zł na kontynuację budowy Hospicjum im Piotra Króla. Komisja odrzuciła ten wniosek „ze względu na brak możliwości realizacji projektu w trakcie jednego roku budżetowego”. Nie będzie także miejskiej wypożyczalni rowerów. Jak czytamy w opinii „wniosek został odrzucony, ze względy na negatywna ocenę ogólnej możliwości realizacji oraz kosztów rzeczywistych”. A podstawową przyczyną takiej decyzji jest „ograniczony i stosunkowo krótki czas w jakim będzie działać system”, czyli pięć miesięcy.

Jak uważa komisja „wydłużenie czasu najmu generowałoby kolejne wysokie koszty, co znacznie zwiększyłoby koszty rzeczywiste inwestycji”. Na placu boju pozostało więc 22 wnioski, którym zostały nadane numery. Numer określa litera: M tzn. miejski, W tzn. wiejski, oraz liczba, która została nadana zgodnie z wpływem wniosku do urzędu - oznacza to, że najszybciej złożony wniosek w swojej kategorii otrzymał 1, kolejny 2, itd. A przypomnijmy, że na miejskie projekty w budżecie zaplanowano 350 tys. zł. Rozstała część kwoty – 150 tys. zł trafi na wsie. Tutaj wprowadzono dodatkowy podział zależny od liczby mieszkańców wsi. Małe projekty do 20 tys. zł (do 150 osób), średnie do 30 tys. zł (od 151 do 250 mieszkańców) oraz duże - 50 tys. zł (powyżej 251 osób).

Jak zatem wyglądać będzie głosowanie internetowe? Wszystko odbywa się na stronie bo.sroda.wlkp.pl. Na tej stronie znajdziemy dokładną instrukcję głosowania. Po wejściu w zakładkę „głosuję” pojawi się regulamin, który należy przeczytać i zaakceptować. Po tej czynności zostaniemy przeniesieni do kolejnej części, czyli do głosowania. W nagłówku umieszczona jest informacja o sposobie oddania głosu: wyboru zadania dokonuje się poprzez kliknięcie na wybrane zadanie. Głosować można na jeden projekt w każdej kategorii. Należy zatem oddać 1 głos w kategorii „Miasto” lub/i 1 głos w kategorii „Wieś”. Zaznaczenie większej ilości wniosków jest niemożliwe (w wersji fizycznej zaznaczenie większej ilości projektów skutkuje nieważnością oddanych głosów).

Po zaznaczeniu wybranych wniosków klikamy na „dalej” mieszczącym się na dole strony. Jeśli nie zaznaczyliśmy żadnego z projektów, system wyświetli komunikat o konieczności wybrania co najmniej jednej pozycji. Następnie przechodzimy do kolejnego kroku, w którym należy podać nr PESEL osoby głosującej. Użycie PESELU innych osób jest karalne. Należy także przepisać kod bezpieczeństwa i ponownie kliknąć „DALEJ”. Głos został oddany.

System może wyświetlić także następujący komunikat: „Podany numer PESEL nie jest prawidłowy lub nie jest uprawniony do głosowania lub oddano już dla niego głos. W celu wyjaśnienia prosimy o kontakt z Wydziałem Spraw Obywatelskich ul. Plac Zamkowy 1 (Ratusz). Tam też mieszkańcy będą mogli zagłosować także w tradycyjny sposób – na kartach do głosowania. Głosowanie potrwa do 1 lipca włącznie. 8 lipca poznamy zwycięzców. Dodajmy, że w głosowaniu udział będą mogli wziąć wszyscy mieszkańcy gminy Środa Wlkp., którzy ukończyli 16 lat.

Projekty dla miasta

M1 Toalety WC przy ul. Inwalidów Wojennych
M2 Plac treningowy dla psów w Parku Łazienki przy ul. Plantaża
M3 Zielona Środa – posadzenie nowych drzew na terenie miasta Środa Wielkopolska
M4 2 boiska do siatkówki plażowej przy kortach tenisowych
M5 „Plażówka lepsza niż halówka” – budowa boiska do piłki ręcznej plażowej przy kortach tenisowych
M6 Sport wszystkich dzieci – nowa mata zapaśnicza na doposażenie hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 2
przy ulicy Dąbrowskiego 50
M7 Budowa przystani żeglarskiej Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego Środa Wielkopolska nad Jeziorem Średzkim
M8 Przywróćmy średzkie tradycje szachowe – zakup wyposażenia szachowego do Biblioteki Miejskiej
M9 Dofinansowanie zakupu karetki do Szpitala Średzkiego
M10 Strażacy miasta Środa – zakup samochodu gaśniczego z przebudową i wyposażeniem dla OSP Środa Wlkp.

Projekty dla wsi

W1 Doposażenie świetlicy wiejskiej w Zielniczkach i doposażenie placu zabaw w Marianowie Brodowskim
W2 Budowa altany rekreacyjnej z kompletem ław i stołów w Pławcach
W3 Modernizacja świetlicy wiejskiej w Olszewie
W4 Montaż 10 lamp oświetlenia ulicznego w Zdziechowicach
W5 Uporządkowanie i doposażenie placu zabaw w Brodowie
W6 Poprawa warunków pracy przy pielęgnacji boiska i placu zabaw. Doposażenie Sali Wiejskiej w Szlachcinie
W7 Instalacje elektryczne wewnątrz świetlicy i doprowadzenie instalacji wodnej do świetlicy w Winnej Górze
W8 Wiaty rowerowe w Koszutach i Słupi Wielkiej
W9 Doposażenie i rozbudowa infrastruktury na boisku gminnym w Jarosławcu
W10 Budowa chodnika we wsi Babin
W11 Bezpieczna wieś – doposażenie OSP w Mącznikach
W12 Zielony trawnik na placu zabaw w Kijewie.

Tomasz

Dziennikarz z prawie 20-letnim doświadczeniem. Pracował w „Gazecie Poznańskiej”, „Obserwatorze Wrzesińskim”. Przez prawie 10 lat był zastępcą redaktora naczelnego „Wiadomości Wrzesińskich”, był też dziennikarzem „Gazety Radio Września” oraz Radia Września.

Były radny, dlatego szczególnie interesuje go polityka oraz samorząd.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.