Już niedługo wejdą zmiany w przyznawaniu świadczenia 500+. Już niedługo wejdą zmiany w przyznawaniu świadczenia 500+.

Zmiany w 500+

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jak poinformowała dyrektor średzkiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Danuta Wieczorek, obecnie programem Rodzina 500 + objętych jest 3 555 dzieci. Liczba ta, z uwagi na zniesienie kryterium dochodowego, może wzrosnąć o około 40%.

Świadczenie nadal będzie przysługiwało do ukończenia 18 lat. Według zmian w projekcie 500+, OPS ustalając prawo do świadczenia, nie będzie już badał sytuacji dochodowej rodziny, a w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci, nie będzie stawiał wymogu przedkładania dokumentów alimentacyjnych.
Dokumenty o przyznanie świadczenia 500+ przyjmowane będą od 1 sierpnia, a drogą elektroniczną od 1 lipca. Dla wniosków złożonych po 30 czerwca br., prawo do świadczenia ustalane będzie do 31 maja 2021 r. Ponadto na wnioski złożone od 1 lipca do 30 września 2019 r., prawo do świadczenia ustalane będzie od 1 lipca br., o ile prawo do świadczenia wychowawczego w okresie, na który jest ustalane, nie jest już przyznane (dotyczy to sytuacji, gdzie na dane dziecko jest już ustalone prawo do świadczenia, obejmującej trwający okres zasiłkowy do 30 września br.). Jeżeli dokumenty złożone zostaną do 31 sierpnia br. ustalenie prawa do świadczenia oraz jego wypłata nastąpi do dnia 31 października 2019 r.
O przyznaniu świadczenia 500+ nie będzie wydawana pisemna decyzja, lecz wnioskodawca otrzyma informację na wskazany adres poczty elektronicznej.
Jak co roku OPS zachęca do składania wniosków drogą elektroniczną i do zakładania kont osobistych. Zapewni to sprawniejszą wypłatę świadczeń i skróceniu czasu ich oczekiwania. 

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.