GPŚ - Usługi graficzne
W kwietniu w ramach akcji „Zielona Środa” pojawiło się 35 drzew na rogu ulic Poselskiej i Kościuszki. W kwietniu w ramach akcji „Zielona Środa” pojawiło się 35 drzew na rogu ulic Poselskiej i Kościuszki.

Będzie więcej zieleni?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Radny Jarosław Frach apeluje o większą skuteczność urzędników w pozyskiwaniu zewnętrznych pieniędzy na zadrzewianie gminnych terenów.

Podczas ostatniej komisji Rady Miejskiej, radny wywołał Zbigniewa Antkowiaka, kierownika Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa i pytał o brak pozyskiwania dotacji na zadrzewianie terenów gminnych. Dopytywał, dlaczego gmina nie występowała o żadne środki zewnętrzne. W odpowiedzi usłyszał, że nie było takiego zapotrzebowania. Radny całkowicie nie zgodził się z tą wypowiedzią.

W swoim wystąpieniu Jarosław Frach przytoczył m.in. przykład ostatnio pozyskanej dotacji z Urzędu Marszałkowskiego przez powiat średzki w wysokości 18 225 zł, która pozwoli na zakup i nasadzenie 75 lip drobnolistnych. Do inwestycji trzeba będzie dopłacić jedynie nieco ponad 2 tys. zł. Z informacji, które uzyskaliśmy w Starostwie Powiatowym wynika, że zadrzewiony będzie dalszy odcinek drogi powiatowej od Dębicza prowadzący w stronę Dominowa.

Radny przytoczył też przykłady z posiedzenia Komisji Infrastruktury, które odbyło się pod koniec marca i poprosił urzędników o większą aktywność w próbach pozyskania zewnętrznych środków dla gminy. Warto wspomnieć, że na tym spotkaniu padło sporo nowych lokalizacji nasadzeń zaprezentowanych wówczas przez Iwonę Nagórko-Czwojdrak z Zakładu Gospodarki Komunalnej. We wstępnych planach znalazło się dokonanie nowych nasadzeń m.in. na ul. Daszyńskiego (między mleczarnią a cmentarzem), ul. Czerwonego Krzyża (między Wałową a szpitalem), na rondzie przy SP nr 2, na rondzie Jana Pawła II, ul. Kórnickiej (od ZSR do torów kolejowych), placu Armii Poznań (od ul. Powstańców do ul. Wałowej), ul. Żwirki i Wigury i na „Korbolach”.

Te lokalizacje zostały wówczas ustalone jako wstępne ze względu na to, że nie wszystkie grunty znajdujące się na wspomnianych ulicach są własnością gminy. Tegoroczny budżet ZGK na ten cel wynosi 60 tys. zł (w tym 12 tys. na rośliny jednoroczne i 15 tys. na nasadzenia następcze).

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś tematem, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

WARTO OBEJRZEĆ