Czujnik pyłów wskazywał na zły stan powietrza w Środzie. Czujnik pyłów wskazywał na zły stan powietrza w Środzie.

Fatalna jakość powietrza

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ubiegłą środę w Poznaniu Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało komunikat o złej jakości powietrza. Jak wygląda to w naszym mieście?

Radzono, aby osoby starsze, dzieci, chorzy na choroby serca i dróg oddechowych oraz inne grupy szczególnie podatne na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza unikały spędzania czasu na zewnątrz. CZK apelowało także do wszystkich mieszkańców o ograniczenie wychodzenia z domu.
Bezwietrzna pogoda i niska temperatura na dworze przyczyniły się do złej sytuacji również w naszym mieście. W czwartek, korzystając z pomiarów jakości powietrza dostępnych dzięki czujnikowi pyłów zakupionemu przez radnego Pawła Dopierałę, sprawdziliśmy stan powietrza w Środzie. Okazało się, że także u nas nie jest kolorowo. Pyły PM 10 sięgały 150 ug/m3, a PM 2,5 nawet 100 ug/m3, co w 10-stopniowym indeksie powietrza daje wynik 8, czyli zły.
Czujnik umiejscowiony jest jednak na osiedlu nowo powstałych domów jednorodzinnych. Możemy więc zakładać, że stan powietrza tego dnia w okolicach Starego Rynku i „Korboli” był jeszcze gorszy. To tam bowiem, według radnego P. Dopierały, z powodu gęstego i starego budownictwa powietrze jest w najgorszym stanie.
Co możemy zrobić, by oddychać bez obaw, pełną piersią? Nie palmy w piecach plastikiem, śmieciami i innymi zabronionymi tworzywami. Jeśli możemy iść gdzieś pieszo, zostawmy samochód w domu. Pamiętajmy też, aby ograniczyć spędzanie czasu na zewnątrz w przypadku bezwietrznych i mroźnych wieczorów.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Żłobek Mini Odkrywcy