Podczas założycielskiego spotkania Kontuszowego Bractwa Kurkowego Ziemi Średzkiej nie mogło zabraknąć pamiątkowej fotografii. Podczas założycielskiego spotkania Kontuszowego Bractwa Kurkowego Ziemi Średzkiej nie mogło zabraknąć pamiątkowej fotografii. fot. KBK Ziemi Średzkiej

W Środzie powstało nowe bractwo

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Podczas spotkania w restauracji „Wiedeńska” 30 marca swoją działalność rozpoczęło Kontuszowe Bractwo Kurkowe Ziemi Średzkiej. Jego członkowie chcą otworzyć się nie tylko na teren powiatu średzkiego, ale także na obszary związane z nim historycznie.

- Nie patrzymy tylko na ten świat materialny. Chcemy czegoś więcej. Jest tu między nami atmosfera przyjaźni i szczerości. Prezentujemy różne środowiska, czy to zawodowe, czy naukowe, i chcemy się naszą wiedzą i doświadczeniem dzielić, chcemy dawać siebie – mówił starszy Bractwa, Marian Olejniczak.
Celem Bractwa jest podtrzymywanie historii i tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości i świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej oraz kultywowanie staropolskich zwyczajów i tradycji bractwa średzkiego. Ukierunkowane jest także na działanie i wspieranie młodzieży, dlatego do Bractwa przyłączyli się kadeci - młodzież, która chce uczyć się strzelectwa sportowego.
Wśród członków nowego Bractwa znalazły się osoby, które odeszły ze średzkiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, jak także osoby reprezentujące inne środowiska. Warto zaznaczyć, że swoją deklarację o przynależności do złożyły także dwie kobiety. Jednakże członkowie nowo powstałego Bractwa w stosunku do Kurkowego Bractwa Strzeleckiego deklarują, że nie chcą rywalizować, nie chcą być konkurencją i nie chcą odbierać tego, co jest ich zasługą. Podkreślają natomiast, że chcą iść dalej, „ku najpiękniejszej przeszłości, historii i tradycji Najjaśniejszej Rzeczypospolitej”.
Podczas założycielskiego spotkania w „Wiedeńskiej” wybrano zarząd, a na jego czele, jako starszy, stanął Marian Olejniczak, podstarszy – Andrzej Szczepaniak, kanclerz – Tomasz Pawlicki, marszałek – Rafał Eichler, podskarbi – Eugeniusz Gołębniak, regimentarz – Marek Idaszek, komendant – Maciej Muszyński. W skład komisji strzeleckiej weszli: Marcin Zaworski, Jakub Zys, Ireneusz Siek. Natomiast do honorowego sądu wybrano: Szymona Siudę, Michała Heintza i Wojciecha Lisa pełniącego także funkcję kronikarza. Komisję Rewizyjną zasilili: Grzegorz Karpiński, Krzysztof Zieliński i Michał Mikołajczak pełniącego również funkcję honorową – podkomorzego.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.