Przy kolegiacie pojawiły się już rusztowania. Przy kolegiacie pojawiły się już rusztowania.

Kolejny remont w kolegiacie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ponad 200 tys. zł zostanie przeznaczone na konserwację i restaurację zabytków na terenie gminy. Prace będą prowadzone przy dwóch obiektach.

Największa kwota, bo aż 180 tys. zł, przydzielony zostanie na remont elewacji średzkiej kolegiaty. Będzie to drugi etap prac obejmujący ścianę boczną południową. Warto przypomnieć, że renowacja rozpoczęła się w 2018 roku. W zakres tegorocznych robót będą wchodzić: oczyszczanie powierzchni murów, dezynfekcja, wzmocnienie i uzupełnienie cegieł, izolacja fundamentów i renowacja drzwi wejściowych do Kaplicy Gostomskich.

Spore środki finansowe w kwocie 35 tys. zł przekazane będą również na prace remontowe w kościele św. Michała Archanioła w Winnej Górze. Znacznemu odnowieniu ulegnie polichromia w kaplicy gen. Jana Henryka Dąbrowskiego.

Pozytywnie został rozpatrzony też trzeci wniosek, tym razem złożony przez Średzkie Towarzystwo Kulturalne. Dotyczy on odrestaurowania zabytkowego grobowca rodziny Leporowskich na średzkim cmentarzu. Dotacja na cel nie została jednak jeszcze przyznana.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.