Pierwszy Dzień Wiosny i Światowy Dzień Zespołu Downa w Środzie. Pierwszy Dzień Wiosny i Światowy Dzień Zespołu Downa w Środzie.

Światowy Dzień Zespołu Downa [zdjęcia]

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W czwartek 21 marca uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, dzieci z Niepublicznego Przedszkola Integracyjnego "Kasztanowy Ogród" wraz ze Stowarzyszeniem Pomocy SOS w Środzie Wlkp. zorganizowali marsz. Data ta jest wyjątkowa, ponieważ to Światowy Dzień Zespołu Downa.

O godzinie 11:00 uczestnicy marszu wyruszyli spod szkoły w kierunku płyty średzkiego Starego Rynku, gdzie ustawili się tworząc kształt liczby "21". Blisko 1300 osób utworzyła niebiesko-czerwoną cyfrę, by w ten sposób zaznaczyć dzień jedności i integracji z osobami z zespołem Downa.

- Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że nie ma dwóch różnych światów, ale jeden – nasz wspólny. Świat, w którym istnieje zrozumienie, wzajemny szacunek i akceptacja - można przeczytać na Facebooku "Trójki". - To właśnie w 21. parze natura dała im trzeci, dodatkowy chromosom, co spowodowało ich odmienność biologiczną. Z tego powodu 21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Ma on na celu promowanie praw tych ludzi do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym - wyjaśniają. "Kolorowy masz", bo tak również można go nazwać, obfitował radością oraz gamą kolorowych bibułkowych gałązek, a także w czerwone i niebieskie balony niesione przez dzieci i uczniów. Także zakładanie w tym dniu, nie do pary, kolorowych skarpetek to symbol zrozumienia, tolerancji i integracji z osobami z Zespołem Downa.

Przypomnijmy, że Zespół Downa (wada genetyczna), zwany dawniej mongolizmem, jest najczęściej spotykaną postacią głębszego upośledzenia umysłowego. Jednakże dzięki integracji społecznej, rozwiniętej medycynie i wielu organizacjom, które opiekują się nimi, osoby te są bardziej zaangażowane w życie społeczne, uprawiają sporty, gry i zajmują się innymi dziedzinami życia, które podtrzymują i poprawiają ich stan zdrowia. Jak komentują organizacje, rodzice i opiekunowie będące blisko osób z zespołem Downa, dziś poprzez integrację żyją oni razem z nami, a nie, jak kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu, obok nas osamotnieni i wykluczani ze społeczeństwa.

Media

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.