Nauczyciele chcą więcej zarabiać. Nauczyciele chcą więcej zarabiać.

Nauczyciele zapowiadają strajk

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Nauczyciele utrzymują, że ich praca jest zbyt nisko ceniona, dlatego chcą podwyżek wynagrodzenia zasadniczego o 1000 zł. Po okresie rokowań i prowadzonych mediacji z dyrekcją ośmiu placówek powiatowych okazało się, że nie ma środków na podwyżki. Czy nauczyciele będą więc strajkować?

Jak poinformowała tydzień temu wiceprezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Środzie, Irena Solarska, średzki zarząd ZNP żąda podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r. Wystosowano pismo do ośmiu placówek oświatowych w powiecie średzkim. Mediacje zakończyły się niepowodzeniem, bowiem okazało się, że nie ma pieniędzy na podwyżki. Nauczyciele zapowiadają strajk.
Jak powiedział starosta Ernest Iwańczuk, nauczyciele uczący w szkołach powiatowych mają trochę gorszą sytuację niż ci, ze szkół gminnych. Stawka za wychowawstwo bądź dodatek motywacyjny w gminie jest wyższy. - Rozmawiamy ze związkami zawodowymi, aby systematycznie podnosić wynagrodzenia nauczycieli w powiatowych placówkach i dążyć do wyrównania ich z gminnymi. Na pewno nauczyciele średzcy nie mogą narzekać na brak kontaktu i zrozumienia z samorządem. Zawsze dbaliśmy o tę grupę zawodową. Kiedy było mniej dzieci w szkołach staraliśmy się uniknąć redukcji etatów w szkołach, razem z dyrektorami spędzaliśmy dużo czasu na układaniu arkuszy kalkulacyjnych tak, aby nauczyciele mogli pracować nawet w trybie łączonym w różnych szkołach – powiedział E. Iwańczuk. Dodaje też, że prezes Irena Lisewska zapewniała, że protest nie jest wymierzony przeciw samorządowcom, a jest on ogólnopolskim działaniem i dotyczy zbyt niskiej subwencji oświatowej.

- W mojej ocenie nauczyciele słusznie dochodzą swoich roszczeń. Ale rozumiem też, że terminy i formy tych strajków mogą być uciążliwe i nieprzyjemne dla uczniów i ich rodziców. Jestem przekonany, że jeśli będzie decyzja strajkowa, wspólnie zrobimy to tak, aby nikt nie ucierpiał – komentuje starosta.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.