Ośrodek spełnia wszystkie wymagania. Ośrodek spełnia wszystkie wymagania. rodak-sroda.pl

Ośrodek czeka na 143 rodaków

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Wracając do tematu ostatnich tygodni, średzki adaptacyjny Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Rodak” już od 29 stycznia przygotowany jest na przyjmowanie repatriantów. Na chwilę obecną przebywa tam 41 osób.

„Rodak” czeka na przyjęcie w sumie 143 podopiecznych z zagranicy. Ostatnio 12-osobowa grupa rodaków do Środy zawitała 14 lutego. Jak poinformowała Gabriela Gramza, manager adaptacji społecznej, repatrianci są bardzo zróżnicowani pod względem językowym. By zlikwidować bariery językowe, jednym z pierwszych zadań było ułatwienie nawiązania kontaktu poprzez naukę języków.

Dlatego pracownicy ośrodka także pobierają naukę języka rosyjskiego w Euronauce.

Procedura adaptacyjna rozpoczyna się od zameldowania, objęcia opieką zdrowotną. Następnie przychodzi czas na nadanie numeru PESEL i wydanie dokumentów obywatelstwa (dowody, paszporty), naukę języka polskiego, edukację i opiekę dla dzieci w szkołach, przedszkolach i żłobkach, a dla dorosłych – na kursy zawodowe.
Już odbyła się wizyta w siedzibie firmy Pfeifer & Langen Polska SA Cukrownia Środa. Z kierownikiem pakowni, Tomaszem Sroką, oraz specjalistką ds. personalnych, Kingą Roszewską-Kujawa, spotkało się 15 osób poszukujących pracy.
– Zaproponowano dobre warunki współpracy. Przed kandydatami procedura rekrutacyjna, która, miejmy nadzieję, zakończy się pozytywnie dla jak największej liczby zainteresowanych – powiedziała G. Gramza.

Warto przypomnieć, że repatrianci to nie emigranci zarobkowi, tylko Polacy, którzy kiedyś zostali przesiedleni, co zaznaczył także starosta Ernest Iwańczuk.
Pomoc dla repatriantów jest objęta państwowym programem finansowym. Oznacza to, że wszystkie pieniądze pochodzą z budżetu państwa. Wkład gminy i powiatu to wsparcie organizacyjne i pomoc indywidualna związana z wysłuchaniem przybyłych, pomocą z wypełnieniem dokumentów czy kontaktem z pracodawcami.

Średzki ośrodek prowadzi Stowarzyszenie Rodziców i Nauczycieli Powiatu Średzkiego EDU-XXI, którego prezesem jest Jerzy Kwintkiewicz, a kierownikiem ośrodka – Izabela Jóźwiak-Śliwińska.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.