Bilans otwarcia został zaprezentowany na ostatniej sesji rady miejskiej. Bilans otwarcia został zaprezentowany na ostatniej sesji rady miejskiej.

Nowa władza z bilansem otwarcia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kondycja finansowa gminy nie jest obecnie w zbyt dobrym stanie – tak wynika z raportu przygotowanego przez miejskiego skarbnika, Adriana Nowaka.

Przedstawiciele ruchu Nasze PSR w kampanii wyborczej wielokrotnie podkreślali, że potrzebna jest zmiana sposobu zarządzania miastem. Dlatego po wybranych wyborach burmistrz Piotr Mieloch zdecydował o zleceniu tzw. bilansu otwarcia, czyli obecnego stanu finansów gminy. Takie zestawienie zostało przedstawione przez skarbnika Adriana Nowaka na ostatniej sesji Rady Miasta, która odbyła się 31 stycznia.

Wśród udzielonych poręczeń znajdują się: pożyczka zaciągnięta w WFOŚiGW przez MPECWiK, emisja obligacji emitowanych przez Szpital Średzki i pożyczka zaciągnięta przez przez spółkę LUKS Usługi Komunalne. Suma tego poręczenia wynosi 3 290 000 zł. Ma to duży wpływ na kondycję finansów gminy. – Każdego roku gmina musi zabezpieczyć środki na ewentualną wypłatę takiego poręczenia, gdyby te podmioty przestały spłacać swoje zobowiązania. One są traktowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową jako nasza rata kredytu czy wykup obligacji – mówił skarbnik Adrian Nowak.

Okazało się, że najbardziej kluczowe dla kondycji budżetu będą najbliższe trzy lata. Wtedy będzie można odnotować minimalne różnice wskaźnika planowanej łącznej kwoty spłaty zobowiązań wobec dopuszczalnego wskaźnika spłaty zobowiązań. W 2019 roku wyniesie on 0,20%, w 2020 – 0,05%, a w 2021 – 0,44%. W przypadku braku realizacji dochodów lub zwiększenia wydatków, wskaźnik może ten zostać zachwiany i spaść poniżej zera. A to oznacza sytuację, w której Rada Miejska nie może uchwalić budżetu ani wieloletniej prognozy finansowej. W obecnym roku gmina Środa jest zadłużona na 78 049 249 zł.

Z danych wynika też, że nigdy nie udało się w pełni wykonać planów sprzedaży majątku. W związku z tym do budżetu wpływało mniej funduszy niż to było wcześniej zaplanowane. – Na 2019 rok jest zapisana wyższa kwota niż przewidywał referat merytoryczny. Jeżeli nie sprzedamy majątku w pełnej kwocie lub nawet o 500 tys. zł mniej niż planujemy w tej chwili, to ten wskaźnik spadnie poniżej zera – dodał A. Nowak.

Miejski skarbnik zaprezentował też tabelę, w której porównał obecną sumę odsetek zapisaną w wieloletniej prognozie finansowej z kwotą odsetek, które mogą się pojawić w najbliższym czasie z oprocentowaniem 2,4. W 2019 roku odsetki mogą wzrosnąć o 675 965 zł. Jeszcze poważniejsza sytuacja ma nastąpić w 2020 roku. Wtedy to do spłaty może być o 1 410 561 zł więcej niż planowano.

Radosław

Ukończył turystykę i rekreację na poznańskim AWF. Jednak zawsze interesowały go sprawy lokalne, dlatego wylądował w dziennikarstwie. Zajmuje się inwestycjami i sportem. Opisuje też wydarzenia z gmin Zaniemyśl i Nowe Miasto nad Wartą.

Jeżeli chcesz, żebym zajął się jakimś temat, napisz - r.jagiela@glospowiatusredzkiego.pl.

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.