Średzki ośrodek adaptacyjny powitał pierwszych rodaków. Tym razem rodzinę z Ukrainy. Średzki ośrodek adaptacyjny powitał pierwszych rodaków. Tym razem rodzinę z Ukrainy.

Kolejni repatrianci w Środzie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Średzki adaptacyjny Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Rodak” już od 29 stycznia czeka na nowych repatriantów. Pierwsi z nich, 7-osobowa rodzina z Ukrainy, przyjechała w sobotę 2 lutego.

Repatrianci do Środy będą napływać sukcesywnie, prawie każdego dnia. Większa grupa osób, około stu repatriantów, do średzkiego ośrodka przybędzie prawdopodobnie 14 lutego. Głownie będą to osoby z Kazachstanu. W ośrodku, podczas adaptacji rodaków, musi zawsze przebywać minimum 120 repatriantów. Większość z nich nie miała łatwego życia, a część pozostawiła swoje rodziny i swój dorobek. Przebieg ich pobytu w naszym mieście będzie taki sama jak w roku ubiegłym.
Najpierw zameldowanie i objęcie opieką zdrowotną. Następnie nadanie numeru PESEL i wydanie dokumentów obywatelstwa (dowody, paszporty).
W dalszej części procedury adaptacyjnej odbywać się będzie nauka języka polskiego i historii, dzieci objęte zostaną edukacją w szkołach, a maluchy – opieką w przedszkolach i żłobkach. Repatrianci będą uczęszczali także na kursy zawodowe, by w późniejszym okresie uaktywnić się zawodowo i być może zamieszkać na terenie naszego powiatu.
Przypomnijmy, że średzki ośrodek prowadzi Stowarzyszenie Rodziców i Nauczycieli Powiatu Średzkiego EDU-XXI, którego prezesem jest Jerzy Kwintkiewicz, a kierownikiem ośrodka – Izabela Jóźwiak-Śliwińska.

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.