Oceń ten artykuł
(4 głosów)

W dwóch średzkich parafiach rozpoczną się katechezy dla dorosłych. Nie są to katechezy przedmałżeńskie. Nie są to też katechezy dla rodziców przygotowujących dzieci do pierwszej komunii, ani dla kandydatów do bierzmowania. O co więc chodzi?

Dlaczego katechezy dla dorosłych?

Jesteśmy przyzwyczajeni, że „na katechezę” czy też „na religię” posyłamy dzieci. Oczekujemy, że ksiądz, czy katechetka przygotują nasze dzieci do sakramentów, przekażą im podstawy religijności. Ale życie dorosłe jest o wiele poważniejsze niż religijne regułki zapisane w uczniowskim zeszycie. Brak pracy, brak pieniędzy, kryzys małżeński, rozwód, śmierć dziecka albo kogoś bliskiego, depresja – takie poważne problemy wymagają poważnych odpowiedzi. „Ubranko komunijne” jest już dawno za małe. Nasza wiara często też jest za mała, aby poradzić sobie z takimi problemami. Dlatego my, dorośli też potrzebujemy słuchać katechez. Nie moralizowania: „musisz to, musisz tamto, tak nie możesz itd.”, ale katechez, które prowadzą do wiary dojrzałej, do spotkania z Bogiem – jedynym, który kocha biedaka.

Kto prowadzi te katechezy?

Jesteśmy przyzwyczajeni, że w kościele ksiądz mówi, a lud słucha. Te katechezy są głoszone przez ekipy złożone z osób świeckich (małżeństw, osób samotnych) i księdza. Czyli mamy okazję posłuchać ludzi „normalnych”, żyjących w małżeństwach, pracujących zawodowo – ludzi „takich jak my”. Ludzie tworzący te ekipy to katechiści Drogi Neokatechumenalnej.

Czym jest Droga Neokatechumenalna?

Droga jest to charyzmat, który narodził się w slumsach Madrytu, mniej więcej 50 lat temu. Długo by opowiadać. W każdym razie dzisiaj wspólnoty neokatechumenalne obecne są chyba we wszystkich krajach świata – mamy je także w Środzie Wielkopolskiej. Są to małe wspólnoty, w których ludzie nie są anonimowi. Słuchają razem Słowa Bożego, przeżywają razem sakramenty, poznają się nawzajem – poznają swoje słabości, swoje zalety i wady, uczą się widzieć w drugim Chrystusa.

Do kogo skierowane są te katechezy?

Do każdego, bo każdy człowiek nosi w sobie poważne pytania: „Jaki jest sens mojego życia? Po co żyję? Dlaczego cierpię? Dlaczego choruję? Dlaczego ciągle jest pod górkę?” Wszyscy potrzebujemy odpowiedzi. Poważnej odpowiedzi. Jest nią Jezus Chrystus zmartwychwstały. Ale co to oznacza w praktyce? Katechezy otwierają drogę, która prowadzi do znalezienia tej odpowiedzi.

Katechezy rozpoczynają się w nadchodzącym tygodniu w Kolegiacie (niedziele o 20:00 i czwartki o 19:00 ) oraz w kaplicy św. Józefa (poniedziałki i czwartki o 19:15). (greguszko)

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.