Jakość powietrza w naszym mieście często pozostawia wiele do życzenia. Jakość powietrza w naszym mieście często pozostawia wiele do życzenia.

Jest coraz gorzej

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Sezon grzewczy trwa w pełni. Wiąże się to niestety z gorszą jakością powietrza, jakim oddychamy, i smrodem dymu wydobywającego się z kominów. Miniony tydzień należał do bardzo złych pod tym względem. Na Śląsku wskaźniki przekraczały kilkaset razy dopuszczalny poziom pyłów w powietrzu. Czy w naszym powiecie również mamy się czym martwić?

Mróz i brak wiatru sprzyja pogorszeniu się jakości powietrza w miastach, a taka właśnie pogoda panowała przez kilka ostatnich dni praktycznie w całym kraju. W minionym tygodniu we Wrocławiu i w innych miejscowościach Dolnego Śląska stwierdzono najwyższe w tym sezonie grzewczym stężenie zanieczyszczeń powietrza. Normy zostały przekroczone nawet o tysiąc procent. Stolica Dolnego Śląska zajęła też czwarte miejsce w zestawieniu światowych metropolii pod względem fatalnej jakości powietrza, ustępując jedynie trzem miastom z Azji.

W Środzie też nie jest dobrze
Niestety nie możemy powiedzieć, że problem złej jakości powietrza dotyczy tylko południa Polski. Wielkopolska także nie należy do przykładnych regionów, a i w naszym powiecie zdarzają się fatalne dni. We wtorek 22 stycznia czujnik jakości powietrza przy prywatnej posesji w Środzie wskazywał wartość pyłu PM10 na poziomie ponad 300 µg/m3, a PM2,5 na 220 µg/m3, przy czym dopuszczalne wartości to odpowiednio 50 µg/m3 (dobowy) i 25 µg/m3 (średni roczny).
„Przy zamkniętych oknach w domu masakryczny smród. I najlepsze, że to widać, kto tak kopci” – komentuje sprawę na Facebooku nasza czytelniczka Asia. „U mnie na wsi to samo. Wyszłam z synem na 15 minut i włosy oraz ciuchy śmierdziały nam ogniskiem” – dodaje Wiola. Te wypowiedzi są potwierdzeniem na to, że nie tylko Śląsk musi zmagać się z problemem zanieczyszczonego powietrza.

Straż interweniuje
Czytelnicy często pytają też, czy straż miejska kontroluje gospodarstwa, z których kominów wydobywa się ciemny i nieprzyjemnie pachnący dym. Zapytaliśmy więc o to komendanta Dariusza Czubaja.
– W obecnym sezonie grzewczym, tj. w okresie od września 2018 do stycznia 2019, do straży wpłynęło 38 interwencji dotyczących nadmiernego zadymienia i podejrzenia spalania w piecu paliwa zabronionego. W przypadku zlokalizowania źródła zadymienia lub wskazania przez osobę zgłaszającą konkretnej lokalizacji nieruchomości, gdzie istnieje podejrzenie spalania tych materiałów, przeprowadzana była kontrola – tłumaczy.
Zezwoleniem do kontroli na terenie nieruchomości, a tym samym do wejścia, jest stosowne upoważnienie burmistrza, który wydaje je na podstawie ustawy o prawie ochrony środowiska. Udaremnienie lub utrudnianie wykonania czynności kontrolnych w tym zakresie jest przestępstwem.
– Poza kontrolami związanymi ze zgłoszeniami mieszkańców, prowadzone są także kontrole nieruchomości w wybranych rejonach. Celem tych działań jest wyeliminowanie ewentualnych przypadków zasilania instalacji grzewczej substancjami zabronionymi – dodaje D. Czubaj.
Dotychczas średzka straż miejska skontrolowała 138 nieruchomości. Ani kontrole prowadzone
w związku z interwencjami, ani te w ramach własnych działań nie skutkowały zastosowaniem postępowania mandatowego. Jednak strażnicy zapowiadają, że będą kontynuować czynności.
– W dużej części budynki ogrzewane są za pomocą pieców węglowych, a w takich przypadkach do ogrzewania mógł być wykorzystany węgiel gorszej jakości (stąd zadymienie), gdyż nie ujawniono przypadków spalania odpadów – informuje komendant.
Strażnicy przypominają również o konieczności rozpalania w piecu węglowym „od góry”. Sposób ten zmniejsza zadymienie i zwiększa efektywność ogrzewania. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej ogrzewanie.pl.

Gdzie sprawdzić zanieczyszczenie?
Jeszcze do niedawna najbliższa stacja mierząca jakość powietrza znajdowała się 20 km od Środy, w Borówcu. Nasze miasto nie posiadało też stacji meteorologicznej. Zmieniło się to najpierw w marcu 2017 roku dzięki Pawłowi Dopierale i grupie osób, które z własnych pieniędzy postanowiły sprowadzić z USA czujnik pyłów. Urządzenie to pracuje przez 24 godziny na dobę. Można kontrolować jakość średzkiego powietrza za pomocą darmowej aplikacji na smartfona (np. KanarekApp).
Od tego czasu gmina zamontowała też cztery stacjonarne stacje mierzące jakość powietrza na terenie Środy: przy Przedszkolu nr 4 im. Krasnala Hałabały (ul. Staszica 10), Przedszkolu nr 2 „Osiedlowe Skrzaty” (ul. Kościuszki 12), Zespole Szkół Rolniczych (ul. Kosynierów 2B) oraz Szkole Podstawowa nr 2 (ul. Dąbrowskiego 50).

Wszyscy musimy dbać o powietrze
Same czujniki mogą jednak jedynie poprawić świadomość mieszkańców, którzy powinni starać się o czyste powietrze. Nie pomogą nam one uniknąć zanieczyszczeń, które wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Kiedy bowiem powietrze jest złej jakości, wzmagają się objawy chorób układu krążenia czy bóle w klatce piersiowej. Następuje także wyraźny wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Czasem zanieczyszczenia mogą wywołać również podobne objawy u osób zdrowych.

Jak zmienić sytuację?
Jak widać, to że z komina wydobywa się ciemny i duszący dym, nie znaczy według prawa, że jego właściciele robią coś nie tak. Należy pamiętać, że w takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest dążenie do zmiany sposobu ogrzewania – ze spalania węgla na bardziej ekologiczne zamienniki.
Pomocne może być dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, który ogłosił wznowienie naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach Programu Priorytetowego „Czyste powietrze”. Dzięki niemu otrzymać można rządowe fundusze na termomodernizację domów i wymianę pieców w wysokości nawet 90% kosztów. Wnioski składać można online od 21 stycznia.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.