W których rejonach gminy mieszka najwięcej średzian? W których rejonach gminy mieszka najwięcej średzian?

Ponad 600 średzian więcej niż przed rokiem

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Co roku Środa oraz cała gmina się rozrastają, a co za tym idzie, przybywa też mieszkańców. Przez ostatnie 15 lat liczba ludności naszego regionu zwiększyła się o ponad 2 tys. osób. Jedynie w ciągu minionego roku przybyło ponad 600 średzian. Na których ulicach i w których miejscowościach mieszka ich najwięcej?

Liczba osób zameldowanych w naszej gminie na dzień 2 stycznia wynosi 32 241, w tym 963 czasowo. W styczniu 2018 roku było to 31 580. Tak duży wzrost w zaledwie 12 miesięcy można uzasadnić nie tylko większą liczbą urodzeń czy napływem mieszkańców z innych miast i pracowników ze wschodu, ale również powstaniem ośrodka adaptacyjnego dla repatriantów w naszym mieście. Po 6-miesięcznym turnusie większość rodaków z Kazachstanu na swoje nowe miejsce zamieszkania wybrała właśnie Środę.
W naszej gminie zameldowanych jest więcej kobiet, bo 16 551. Mężczyzn jest natomiast 16 163. Tutaj także należy zaznaczyć, że to bardzo duży wzrost w porównaniu ze styczniem 2018 roku. Wtedy Wydział Spraw Obywatelskich podawał liczbę mężczyzn równą 15 355.
Zdecydowanie więcej (aż 72%) średzian mieszka w mieście. Pozostałe 20%, czyli 9080 osób, zamieszkuje wieś. 80% mieszkańców jest pełnoletnia, pozostałe 20% – poniżej 18. roku życia.
Do najbardziej „obłożonych” rejonów w Środzie należy osiedle Jagiellońskie – tu mieszka prawie 3,4 tys. osób. Drugą pod względem liczby ludności jest ulica 20 Października – 1168 zameldowanych mieszkańców. Trzecia była natomiast ul. Niedziałkowskiego – 825. Kolejno w rejestrze znajdują się: ul. Dąbrowskiego (743), os. Prymasa Wyszyńskiego (686), os. Młodych (634), ul. Lipowa (610) i Rejtana (580). Najmniej osób zamieszkuje natomiast ul. Przemysłową, Lazurową i Figową (po jednym zameldowanym mieszkańcu) oraz ul. Adama Grabiasa (2 mieszkańców).
Miejscowością skupiającą najwięcej ludzi w gminie, oczywiście oprócz samego miasta Środa, jest Jarosławiec. Tam zamieszkują 854 osoby. W drugim na liście Brodowie mieszka ich 773, a w trzeciej Słupi Wielkiej – 540. Dalej ulokowały się: Koszuty (525), Pławce (411), Szlachcin i Winna Góra (po 350) oraz Mączniki (301). Najmniej zaludnionymi wsiami są z kolei: Ołaczewo (4), Koszuty-Huby (7) i Brzeziak (13).
Zaznaczmy, że wszystkie te dane pokazują jednak tylko te osoby, które zameldowane są w gminie, czyli z pewnością faktyczna liczba mieszkańców jest znacznie większa. Nie można zapomnieć bowiem o osobach zapisanych w księgach meldunkowych innych miast, a mieszkających w naszej gminie, czy licznie przybywających cudzoziemcach, którzy nie są brani pod uwagę w zestawieniach Urzędu Stanu Cywilnego.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.