screen TVP Poznań screen TVP Poznań

Środa przyjmie nowych repatriantów

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Już 29 stycznia 2019 r. średzki adaptacyjny Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy „Rodak” przyjmie nowych repatriantów z Kazachstanu i innych krajów, bowiem Stowarzyszenie Rodziców i Nauczycieli Powiatu Średzkiego „EDU XXI”, organ prowadzący ośrodek, złożyło ofertę do MSWiA o dofinansowanie na dalszą działalność w latach 2019-2021. Po blisko dwutygodniowym oczekiwaniu nastąpiło rozstrzygnięcie z oceną pozytywną dla średzkiej placówki.

Do otwartego konkursu na realizację zadania z zakresu repatriacji pod nazwą: Prowadzenie ośrodka adaptacyjnego dla repatriantów w okresie od 29 stycznia 2019 r. do 29 stycznia 2021 r. wpłynęły dwie oferty. Pierwsza średzka i druga oferta złożona przez Fundację „Nowy Początek” z siedzibą przy ul. Partyzantów 17 w Koszalinie.
Mimo konkurencji średzcy włodarze miasta i powiatu, a także prezes EDU XXI i jednocześnie koordynator ośrodka, Jerzy Kwintkiewicz, wierzyli, że „Rodak” wygra konkurs. Dobrej myśli byli także pracownicy „Rodaka” w pierwszej edycji: kierownik Joanna Marusik (prezes Środa 21 Sp. z o.o.) i kierownik administracyjny, Anna Rogacka.
Wiedząc, że ośrodek jest dobrze przygotowany dla repatriantów i spełnia wymogi edukacyjne oraz adaptacyjne w naszym środowisku – nie mylili się, bowiem 20 grudnia 2018 r. zastępca dyrektora Departamentu Obywatelstwa i Repatriacji Grzegorz Jędras, działając z upoważnienia Pełnomocnika Rządu do Spraw Repatriacji, zatwierdził wyniki postępowania i dokonał wyboru oferenta.
Komisja dokonała analizy ofert pod względem formalnym oraz merytorycznym, a jej członkowie stwierdzili, że obie oferty spełniają wymogi formalne. Jednakże w postępowaniu konkursowym Komisja stwierdziła, że korzystniejsza jest średzka oferta i zarekomendowano Pełnomocnikowi Rządu do Spraw Repatriacji dokonanie ostatecznego wyboru oferty złożonej przez Stowarzyszenie Rodziców i Nauczycieli Powiatu Średzkiego „EDU-XXI” z siedzibą przy ul. Brodowskiej 38C w Środzie.
W związku z tym już od 29 stycznia 2019 r. do 29 stycznia 2021 r. rozpocznie się kolejna edycja (cztery turnusy po 6 miesięcy) dla nowo przybyłych repatriantów.
- Osoby, które będą przyjeżdżać na kolejne turnusy, będą naprawdę przyjęte w sposób profesjonalny. Będą mogły tutaj nauczyć się polskości, będą mogły nauczyć się języka polskiego. Będą mogły tutaj się zasymilować. Z panem burmistrzem czynimy starania, żeby również po tym okresie mogli w Środzie mieszkać. Bardzo się cieszę, że komisja konkursowa zaakceptowała naszą propozycję i będziemy mogli przez dwa lata wykorzystywać obiekt i asymilować te osoby u nas – powiedział podczas wywiadu dla TVP Poznań starosta średzki Ernest Iwańczuk.
Przypomnijmy, że średzki ośrodek prowadzony przez EDU XXI, w ocenie repatriantów, a przede wszystkim w ocenie Departamentu Obywatelstwa i Repatriacji MSWiA wypadł pozytywnie. Podkreślił to także dyrektor departamentu, Marek Zieliński, obecny wcześniej na spotkaniu w Środzie. Zgodnie z decyzjami ministerstwa turnusy 116 rodaków zakończyły się 30 listopada i 4 grudnia 2018 r.

 

Małgorzata

Z wykształcenia Specjalista ds. sprzedaży, z zamiłowania dziennikarz i fotoreporter. Interesuję się medycyną i kulturą w życiu codziennym, ale nade wszystko cenię sobie kreatywność, szczerość i życie rodzinne.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – m.frackowiak@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.