Piotr Mieloch Piotr Mieloch

Nowy burmistrz odpowiada na pytania mieszkańców

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Niespełna dwa tygodnie temu średzianie zadecydowali, że przez kolejne 5 lat na stanowisku burmistrza będzie zasiadał Piotr Mieloch. W poprzednim numerze GPŚ zapowiedzieliśmy wywiad z nowym włodarzem, który będzie się składał tylko i wyłącznie z pytań zadanych przez mieszkańców za pomocą maila i Facebooka. Jakie Piotr Mieloch ma plany inwestycyjne, czy zamierza zmienić dotychczasowy sposób funkcjonowania żłobków i przedszkoli oraz czy komunikacja miejska nadal zostanie bezpłatna? Na te i wiele innych pytań nowy burmistrz odpowiedział w rozmowie z Sonią Langner.

Co sądzi Pan o drodze do średzkiego dworca PKP od strony os. Jagiellońskich? Czy ma Pan zamiar coś z nią zrobić? Powinna być wizytówką dla osób odwiedzających Środę, a prezentuje jedynie wysypisko śmieci i butelek, nie wspominając o braku dogodnego oświetlenia i dziurach w chodnikach.
Sam dojeżdżam do pracy pociągiem więc znam ten problem i jestem za jego rozwiązaniem. Zanim jednak będzie możliwe poprawienie tego stanu rzeczy, trzeba ustalić, czy nie jest to teren PKP, ponieważ wtedy będą potrzebne uzgodnienia z koleją.

W Środzie brakuje hospicjum/oddziału paliatywnego dla chorych na choroby nowotworowe w fazie terminalnej. W trakcie budowy jest hospicjum stacjonarne przy ulicy Lotniczej - to inicjatywa społeczna. Czy będzie Pan ją wspierać?
Oczywiście, że tak. To wspaniała inicjatywa, realizowana przez Stowarzyszenie Hospicjum im. Piotra Króla. Tego rodzaju działalność należy wspierać na wszelkie sposoby i zachęcać do tego wsparcia innych. Jeszcze jako ruch miejski naszePSR.pl, zachęcaliśmy do przekazywania 1% z podatku PIT dla średzkich organizacji pożytku publicznego, w tym właśnie dla hospicjum.

Jakie jest Pana podejście do polityki wspierania żłobków i przedszkoli? Czy w dalszym ciągu pozostaną one darmowe (wliczając w to nie tylko publiczne, ale i prywatne, dotowane placówki)?
Działalność przedszkolna jest niezwykle istotnym elementem polityki prorodzinnej. Jestem zwolennikiem wspierania tych instytucji, ponieważ inwestycja w nasze dzieci, jest inwestycją w naszą przyszłość.

Co sądzi Pan na temat zalania Środy pracownikami z Ukrainy? Czy zamierza Pan coś zmienić w tej sprawie?
Ten proces już nastąpił, mamy na terenie naszej gminy wielu imigrantów ekonomicznych. Zasilają oni średzki rynek pracy, ale również stanowią istotny element naszego społeczeństwa. To ma swoje dobre i złe strony, dlatego proponowałem już podczas kampanii wyborczej powołanie specjalnej komisji ds. monitorowania tego zjawiska. Wnioski z tej komisji będą podstawą do podjęcia ewentualnych działań.

Czy jedną z pierwszych Pana decyzji będzie audyt w spółkach miejskich? Jeśli tak, to ile czasu poczekamy na jego wyniki?
Chcę takie audyty przeprowadzić. To naturalne, że musimy poznać stan i kondycję finansową gminy, i w zależności od wyników, podjąć odpowiednie działania. Jeśli chodzi o terminy, to zostaną one określone po rozmowach z kancelarią, która będzie się tym zajmowała.

W Środzie brakuje takiego „kącika” dla psów, wybiegu. Czy jest Pan za pomysłem, aby coś takiego powstało?
Taki pomysł był już zgłaszany do budżetu obywatelskiego kilkukrotnie i to przez różne osoby, co pokazuje, że ta inicjatywa jest oczekiwana przez mieszkańców. Myślę, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby w najbliższej przyszłości taki wybieg powstał.

Jak widzi Pan kontynuację budowy wschodniej obwodnicy? Wg zapewnień odchodzącego burmistrza inwestycja miała zakończyć się na wiosnę przyszłego roku.
Inwestycja ta jest priorytetowa i z pewnością powinna być kontynuowana. Patrząc dziś na stan zaawansowania prac, trudno sobie jednak wyobrazić, że ten termin jest realny do dotrzymania. Jak tylko będę miał wgląd do dokumentacji związanej z tą inwestycją, będę mógł udzielić bardziej szczegółowej odpowiedzi.

Czy w ramach oddłużania miasta, Rady Gminy i Powiatu nie podjęłyby uchwały o obniżeniu diet radnych? Byłby to dobry sygnał świadczący o tym, że do samorządu dostali się ludzie, którym zależy na pracy społecznej, dobru gminy, a nie na korzyściach materialnych.
To decyzja rad, zarówno powiatu jak i gminy. Mogę tylko nadmienić, że diety w zasadzie są niezmienne od co najmniej kilkunastu lat.

Czy pensje prezesów spółek gminnych zostaną obniżone?
Moim zdaniem pensje prezesów, niektórych gminnych spółek w istocie są bardzo wysokie. Jestem zwolennikiem ich obniżenia.

Kiedy powstanie wiadukt z rondem koło dużego Orlenu? Miasto jest już sparaliżowane.
Ta inwestycja nie rozwiąże problemu zatłoczonej ulicy Niedziałkowskiego, ponieważ korki są spowodowane nie tylko przejazdem kolejowym, ale przede wszystkim skrzyżowaniem tej ulicy z ruchliwą DK11. W dużo większym stopniu sytuację poprawi wschodnia obwodnica miasta, która będzie zrealizowana w pierwszej kolejności.

Czy ma Pan w planach inwestowanie w miejscowości ościenne, np. Jarosławiec czy Topola?
Inwestycje na terenach wiejskich są równie ważne, jak te realizowane w mieście. To ważne, aby na tereny wiejskie trafiały pieniądze z gminnego budżetu.

Jakie ma Pan plany związane z ochroną środowiska i zielenią miejską? A konkretniej, co zamierza Pan zrobić z jakością powietrza, która w sezonie grzewczym jest fatalna? Czy miasto zajmie się rewitalizacją parków?
Miasto od lat inwestuje w parki i tereny zielone. Chcę to kontynuować i porządkować miejsca, które zostały „nieco” zapomniane (np. bagna średzkie). Zieleń jest kluczowym elementem poprawy stanu jakości powietrza i będziemy o nią dbać.

Czy zamierza Pan przeprowadzić tzw. „czystki” w Urzędzie i miejskich spółkach? Czy dotychczasowi pracownicy mogą spodziewać się utraty pracy?
W Urzędzie i spółkach pracuje wielu fachowców, których nie zamierzam stracić. Decyzje personalne, to sprawa związana głównie z rzetelną oceną wykonywanej pracy i ewentualnie dotyczyć będą głównie kadry zarządzającej, która podejmowała decyzje.

Wielokrotnie w kampanii wyborczej podnoszono aspekt spółek komunalnych. Jak planuje Pan nimi dalej zarządzać, albowiem przyjęta konstrukcja mówiąca o odrębności finansowej spółek komunalnych ma ogromne znaczenie dla budżetu gminy (indywidualnego wskaźnika zadłużenia)?
Wszystko zależeć będzie od kondycji finansowej tych podmiotów. Będzie to miało miejsce po zapoznaniu się z wynikami audytów. Z pewnością nie może być docelowym rozwiązaniem eksportowanie zadłużenia do spółek miejskich czy powiatowych. To jest dobre na krótką metę, ale długi są długami i trzeba je będzie w końcu spłacić.

Czy za Pana kadencji uda się nawiązać współpracę z poznańskimi firmami różnych branż, aby otwierały swoje filie na terenie Środy? Zwiększyłoby to niewątpliwie prestiż miasta i zagwarantowało wielu ludziom pracę.
Nie ma znaczenia z jakiej części Polski czy świata firmy będą inwestowały na naszym terenie. Ważne jest to, aby branże były w jak najmniejszym stopniu uciążliwe dla mieszkańców i dawały miejsca pracy, również dla młodych, wykształconych mieszkańców naszej gminy.

Czy zamierza Pan zlikwidować niepotrzebne ronda lub postawić nowe? Środa jest dość mocno zakorkowana, jak na takie małe miasto. Jaki jest Pana plan na poprawę tego?
Z pewnością ruch okrężny jest dobrym rozwiązaniem i w takich miastach jak Środa wpływa na płynność ruchu pojazdów. Są jednak miejsca, gdzie moim zdaniem lepszym rozwiązaniem są skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Jedną z inwestycji, która z pewnością poprawi sytuację z korkami w mieście, będzie budowa wschodniej obwodnicy miasta.

Jakie plany i inwestycje na terenie miejskim, jak i wiejskim ma Pan na następne 5 lat? Czy planuje Pan poprawę głównie infrastruktury drogowej (zapytania czytelników m.in. odnośnie: chodnika od ul. Plażowej do Mącznik, drogi na ul. Harcerskiej, chodnika i oświetlenia od ul. Niedziałkowskiego do skrzyżowania z DK11, oświetlenia na ul. Nagietkowej, bezpiecznego przejścia dla pieszych w Nadziejewie i drogi rowerowej Środa-Ruszkowo)?
Dziś, przy szybkim rozwoju budownictwa jednorodzinnego zarówno na wsiach, jak i w mieście, problem inwestycji infrastrukturalnych jest bardzo ważny. Skomunikowanie miejscowości leżących niedaleko miasta, poprzez budowę np. ścieżek rowerowych, jest dla mnie bardzo ważne. Tak samo budowa bezpiecznych przejść dla pieszych, zwłaszcza na wsiach leżących przy ruchliwych drogach. Plany inwestycyjne na najbliższe lata to w pierwszej kolejności dokończenie trzech dużych inwestycji (siedziba komunalki, stadion miejski, wschodnia obwodnica). Chcemy też zmodernizować ulicę Łąkową i realizować harmonogram budowy dróg. Będziemy przygotowywać tereny pod nowe inwestycje i rozbudowywać bazę sportową. Chciałbym, aby Środa za 5 lat nie była tylko sypialnią, ale żeby życie toczyło się również w nowo powstających dzielnicach.

Jak widzi pan walkę ze szczurami na terenie Środy? Bo z pewnością takowa jest potrzebna.
Szczury to poważny problem wielu miast. Jeśli jest taka potrzeba, przeznaczymy na ten cel środki finansowe.

Czy komunikacja miejska pozostanie bezpłatna?
Komunikacja pozostanie w takiej formie, w jakiej jest dziś zorganizowana - będzie bezpłatna dla mieszkańców.

Czy nadal będzie Pan wspierać stowarzyszenia na terenie gminy, tj. Etyliniarze, Rodziny Powstańców itp.
Stowarzyszenia to bardzo ważny element życia społecznego. Zrzeszają setki, a nawet tysiące średzian wokół realizowanych przez siebie projektów. Będę wspierał ich działalność. Chcę w tym celu powołać Centrum Organizacji Pozarządowych.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.