30 listopada areszt śledczy zmieni się w Oddział Zewnętrzny Zakładu Karnego w Gębarzewie. 30 listopada areszt śledczy zmieni się w Oddział Zewnętrzny Zakładu Karnego w Gębarzewie.

Nie będzie już aresztu w Środzie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Minister Zbigniew Ziobro podpisał zarządzenie, zgodnie z którym Areszt Śledczy w Środzie ma zostać zlikwidowany. Co powstanie w jego miejscu? Czy pracownicy aresztu stracą pracę?

30 sierpnia w Dzienniku Urzędowym Ministra Sprawiedliwości pojawiło się zarządzenie w sprawie zniesienia Aresztu Śledczego w Środzie oraz jego oddziału zewnętrznego w Pobiedziskach. Podana informacja dotyczyła także likwidacji ambulatorium z izbą chorych dla osób pozbawionych wolności i przebywających w średzkim areszcie. Ma się to stać już 30 listopada.

Co w miejscu aresztu?
Rozporządzenie podpisane przez ministra wyjaśnia, że 1 grudnia w naszym mieście przy ulicy Garncarskiej powstanie Oddział Zewnętrzny Zakładu Karnego w Gębarzewie. Podobnie stanie się z oddziałem w Pobiedziskach. Jak informuje mjr Jan Kurowski, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Poznaniu: „zmiany te mają wpłynąć na racjonalizację kosztów oraz jeszcze lepsze zarządzanie”.

Jakie zmiany?
Areszt Śledczy w Środzie do tej pory podlegał Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Poznaniu. 19 lutego jednostka męska została przekształcona w areszt dla kobiet. Przeznaczony był on dla kobiet tymczasowo aresztowanych, skazanych i ukaranych. Przebywały w nim osadzone pozostające do dyspozycji prokuratur i sądów województwa. Średzki areszt może pomieścić 87 osób, a oddział w Pobiedziskach – 80 osób.
Teraz, jako zakład karny, miejsce to zmieni swoje przeznaczenie. Będą w nim przebywały osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu, które odbywają karę pozbawienia wolności lub karę aresztu.

Co z pracownikami?
Co te zmiany oznaczają w praktyce, szczególnie dla średzkich funkcjonariuszy służby więziennej? Jak informuje mjr Jan Kurowski funkcjonariusze, którzy pracują w przekształcanych jednostkach będą w nich pracowali w dalszym ciągu, o ile wyrażą taką wolę. Gdzie zostaną przewiezione kobiety osadzone w Środzie? Na tę chwilę nie wiadomo. O dalszych losach aresztu będziemy informować w kolejnych wydaniach .

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.