Na ul. Niedziałkowskiego zauważono szczury. Na ul. Niedziałkowskiego zauważono szczury.

Szczur pogryzł dziecko

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kilka dni temu otrzymaliśmy informację, że w naszym mieście, na ul. Niedziałkowskiego, szczur pogryzł dziecko. Czy trzeba obawiać się tych zwierząt? Jak często pojawiają się one w Środzie? Czy zagrażają mieszkańcom?

Fakt pogryzienia przez szczura zgłosił 23 czerwca ojciec dziecka. 7-letnia dziewczynka spotkała zwierzaka obok bloku 7B przy ul. Niedziałkowskiego i została przez niego ugryziona w rękę. Całe zdarzenie zostało zgłoszone do straży miejskiej, państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Środzie oraz do administratora terenu – Lidera Usług Komunalno-Samorządowych.

Najważniejszy jest czas
Rodzice natychmiast udali się z córką do szpitala. Tam jednak lekarz pierwszego kontaktu nie skierował dziecka do punktu konsultacyjnego szczepień przeciw wściekliźnie, dlatego średzianie musieli udać się do SZOZ nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, gdzie przeprowadzono szczepienia.
– Szczury przenoszą wiele chorób groźnych dla zdrowia, a nawet życia człowieka, w tym m.in. wściekliznę, która jest chorobą śmiertelną. Na szczęście istnieje przeciw niej szczepionka, jednak ważne jest, aby została ona podana jak najszybciej – tłumaczy Maria Deręgowska, dyrektor sanepidu w Środzie.

Jak walczyć z gryzoniami?
Państwowa Inspekcja Sanitarna ma obowiązek monitorowania takich sytuacji oraz współpracy z przedstawicielami wszystkich instytucji zaangażowanych w pomoc osobie pokąsanej.
– Pogryzienia przez szczury zdarzają się bardzo rzadko. Należy jednak pamiętać, że to zwierzęta bardzo inteligentne, szybko się rozmnażające, a walka z nimi nigdy do końca nie jest wygrana. Odpady komunalne są łatwo dostępnym pożywieniem dla gryzoni. Dlatego podkreślić należy rolę i czujność służb komunalnych, a także administratorów i właścicieli nieruchomości. Uporządkowane posesje to łatwiejsza i skuteczniejsza deratyzacja. A ta powinna być wykonywana systematycznie – przypomina M. Deręgowska.
LUKS zlecił deratyzację bloku i terenu do niego przyległego. Zabieg został już przeprowadzony.

Sonia

Miłośniczka zwierząt i przyrody. Zajmuje się głównie działem gminnym i służbami mundurowymi. Chętnie zajmie się także wszelkimi zgłoszeniami od mieszkańców.

Jeżeli chcesz, żebym zajęła się jakimś tematem pisz – s.langner@glospowiatusredzkiego.pl

Skomentuj

Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

Żłobek Mini Odkrywcy